Грабар-Китаровиќ со мала предност пред Милановиќ на предизборните анкети во Хрватска

Актуелната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ со 28,6 проценти поддршка е во водство според последните анкети направени за претседателските избори во Хрватска, додека на второто место се наоѓа поранешниот премиер и претседател на Социјалдемократската партија СДП – Зоран Милановиќ, а третото место го зазема естрадниот артист Мирослав Шкоро.

Зоран Милановиќ има поддршка од 24,3 отсто од моментално највлијателната опозициска СДП, како и од голем број лидери и поединци од хрватската левица. Неговата програма се однесува на се што е спротивно на пропагандата на десницата, како што е правото на абортус и насочувањето на Хрватска да ја гради својата иднина.

Третото место го зазема пејачот и музичар Мирослав Шкоро, со 16,7 отсто поддршка од страна на странки и личности од екстремниот дел на десницата.

Прочитајте и...  Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

На четврто место се наоѓа поранешниот судија и актуелен застапник во Европскиот парламент, Мислав Колакушиќ, кој според последните анкети има 14 отсто поддршка. Неговиот главен интерес е борбата против корупцијата.

Единствена разлика помеѓу новата анкета и онаа спроведена во јули е што Грабар-Китаровиќ имаше нешто повисока поддршка од сегашната.

Изборите во Хрватска се уште не се распишани, но се очекува првиот круг да виде одржан на 22 декември.

Според хрватските медиуми актуелната претседателка и фаворитот на јавноста изрази желба во вториот круг да се најде со Милановиќ.

Прочитај повеќе

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат

МФ изработи прирачник „Купувам домашно” со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Царовска на средба со Форум на жени од Карпош: Со цврста заложба ја јакнеме родовата еднаквост

Слободен печат

Носителот на листата во ИЕ 3 од Левица Мрмов од Делчево најави поголема заштита на работничките права

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова за спортот, инфраструктурата и бизнисот

Слободен печат

Заев од Росоман: Уште поголема поддршка за домашните компании, 600 милиони евра за економијата до 2024 година

Слободен печат

Бишевац позитивен на Ковид-19: Се чувствувам одлично, со семејството ќе бидеме во изолација

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Рускоска и Кацарска станаа синоним за неправдите на Заев и Луј Витон правниот систем, не очекуваме да им се допаднат спотовите

Слободен печат

Над 10.000 лица починаа од Ковид-19 во Русија од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат