Фудбалерките на Барселона се европски шампионки

epa09205708 Barcelona's players raise their trophy after winning the UEFA Women's Champions League final between Chelsea FC and FC Barcelona in Gothenburg, Sweden, 16 May 2021. EPA-EFE/BJORN LARSSON SWEDEN OUT SWEDEN OUT

Тие во финалето кое се играше во Гетеборг со 4:0 го совладаа тимот на Челси.
Воедно Барселона стана првиот шпански тим кој триумфирал во Лигата на шампионите и во машка и во женска конкуренција.

Финалето беше решено уште во првото полувреме кога фудбалерките на Барселона ги постигнаа сите четири гола. Уште во првата минута Барселона поведе со голот на Леуполц, а во 14 минута Путељас зголеми на 2:0. Во 21 минута веќе беше 3:0 откако во листата на стрелци се запиша и Бонмати, а сите дилеми околу победникот беа решени во 36 минута кога Хансен го постави конечниот резултат.
Барселона со триумфот во Гетеборг ја прекина доминацијата на францускиот Лион кој во последните пет години триумфираше во Лигата на шампионите.