ФОТО+ВИДЕО: Старата скопска чаршија- срцето на Скопје

Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Утро, градот се буди. Гушната во прегратката на Скопското Кале се буди и Старата скопска чаршија, срцето на Скопје.

Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Еснафската фела веќе пие второ кафе или чај, а вработените веќе ги отвараат кепенците за новиот работен ден.

Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Навидум се е тивко, секој ја работи својата работа. Се почнува денот, пред секој дуќан се мете за среќа, се чекаат првите муштерии.

Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Златарската улица преполна со странци, дел шетаат, дел купуваат. Странците дишат со белите дробови на чаршијата, го впиваат секој здив кој доаѓа од старите занаети.

Скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Којунџии, самарџии, ковачи. Се купуваат сувенири, се нудат черги, но и по некоја јамболија која виси пред дуќаните. Ако ви пречи сонцето, може и шешир да се купи од шапкарските дуќани и тоа по мерка.

Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Шапкарите нудат секакви модели. Храната и кафето се посебна приказна. Се распалуваат скари и се печат првите ќебапи. Мамат на секој чекор. По шетањето се седнува на десетка со кромид. Ако не сте по скарата, има од се по нешто. За сладокусците се нуди баклава, тулумби, но и локум правен по традиционален рецепт.

Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Антикварниците се посебна приказна. Може да се купи се и сешто, од носија, до старо радио.

Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Некому Чаршијата му е начин за почеток на денот.

Скопје/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Едноставно седи и ужива во духот кој го нуди. Други пак уживаат едни во други и се шетаат држејќи се за раце. Овде нема мои твои, сите се наши…

Скопје/Фото: Слободен печат/Методи Здравев
Стара скопска чаршија/Фото: Слободен печат/Методи Здравев

Целото видео на нашиот колега Методи Здравев погледнете го тука:

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот