1 C
Скопје

ФОТО| Со кристали и 10 000 бисери: Погледнете како изгледала венчаницата на Елизабета Втора

На 20 ноември 1947 година, во Лондон, кралицата Елизабета и Филип, војводата од Единбург, дадоа завет на вечна љубов.

Венчавката на кралицата Елизабета и Филип беше одличен настан што ја возбуди јавноста по завршувањето на Втората светска војна, а од тогаш поминаа неверојатни 73 години.

Profimedia
Profimedia

Грчко – данскиот принц Филип во име на љубовта се откажал од таа титула и ја добил титулата војвода од Единбург, а притоа го прифатил презимето Маунтбатен.

Луксузната венчаница на Елизабета привлекла големо внимание.

Profimedia
Profimedia

Венчаницата била дизајнирана од Норман Хартнел. Фустанот имал вел долг четири метри, во форма на ѕвезда, што е симбол на преродбата и растот по војната. Креаторот пронашол инспирација во „Примавера“ на Ботичели, што особено се рефлектирало во цветните мотиви на богатиот сатенски фустан и превез.

Свилата со боја на слонова коска и дијамантска дијадема само го комплетирале луксузниот изглед.

Profimedia
Profimedia

Фустанот бил навезен со кристали и со 10 000 бисери донесени од Америка. Хартнел бил официјалниот дизајнер на дворецот од 1938 година, а притоа се тврди дека ова е неговиот најубав фустан.

Многумина ја споредија оваа венчаница со венчаницата на Грејс Кели од 1956 година, како и со венчаницата што Сара Бартон и Александар Меквин ја дизајнираа за Кејт Мидлтон.

Интересно е што во тоа време, кралицата морала да собере купони за да купи фустан!

72 години брак: Кралицата Елизабета венчаницата ја купила со бонови (ФОТО)

Прочитајте и...  ВИДЕО | Вторничко домашно кино - Ова попладне погледнете некој од најбруталните хорори

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар