„Finance think”: Зајакнување на правото, образованието и здравството најважни за граѓаните

Интернет анкетата Институтот ја спровел овој месец. Опфатени се 589 испитаници, со вкупно 1760 одговори.

Зајакнување на владеење на правото, подобрување на квалитетот на наставата на сите нивоа на образование, подобар квалитет на здравствените услуги и задржување на лекарите во јавното здравство, се приоритетите на кои треба да биде фокусот на изборните програми на политичките партии на претстојните парламентарни избори, покажуваат резултатите од интернета анкета што ја спроведе Институтот за економски политики и истражување „Finance think”.

На четврто место за граѓание се повисоките плати, како услов за повисок стандард и подобар живот, а според нивните одговори важни се и спречувањето одлив наа квалитетен кадар како и отворањето нови работни места.

Интернет анкетата Институтот ја спровел овој месец. Опфатени се 589 испитаници, со вкупно 1760 одговори. Маргина на грешка според „Finance think” e 2.12 отсто.

Прочитајте и...  Заеднички прес на Спасовски, Филипче и д-р Микиќ (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат

Гледа сè и веднаш реагира: Како кинескиот робокап се бори против коронавирусот? (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО: Лоша е идејата сите рестрикции да се укинат истовремено

МИА Агенција

Бугарските пратеници и министри се откажаа од платите за време на вонредната состојба

МИА Агенција

Оздраве најмладиот пациент во Србија: Бебе родено пред еден месец го победи коронавирус

Слободен печат