ФА куп: Алиоски и Лидс елиминирани од Арсенал! (ВИДЕО)

После ова испаѓање од натпреварувањето, фудбалерите на менаџерот Биелса сега можат комплетно да се фокусираат на обврските во Чемпионшип.

„Топчиите“ предводени од менаџерот Микел Артета на својот „Емирати“ стадион успеаја со 1:0 да го совладаат Лидс во рамките од третата рунда на ФА купот.

Гостите водеа рамноправна борба особено во првото полувреме. После обидот на Бамфорд кој ја погоди пречката, се редеа шансите на Лидс кој беше поблиску до погодок, со вкупно 15 удари, но мрежата на домаќините мируваше.

Македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски беше стартер, имаше и убава шанса во првото полувреме, но топката заврши само покрај голот. Нашиот играч настапи до 61. минута кога беше заменет од Португалецот Хелдер Кошта.

Арсенал во вториот дел одигра многу подобро, а таа добра игра ја круниса со гол во 55. минута. Иако доста среќно, Рајс Нелсон најдобро се снајде и ја затресе мрежата за радост кај неговите соиграчи и навивачи.

Прочитајте и...  Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

После ваквата елиминација фудбалерите на менаџерот Биелса можат комплетно да се фокусираат на обврските во Чемпионшип преку кој ќе се обидат да се вратат во Премиер лигата.

Моментно во Чемпионшип екипата на Лидс после 26. кола се наоѓа на првото место со 52 бодови, колку што има и второпласираниот состав на Вест Бромвич.

Прочитај повеќе

Игра за 100 евра, а сега го купи својот клуб и го спаси од банкрот!

Слободен печат

Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Слободен печат

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат