Џонсон: Верувам дека украинската армија може да ја врати одземената територија

Борис Џонсон/ Фото JESSICA TAYLOR / AFP / Profimedia

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на денешниот телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски му рекол дека верува оти украинската армија може да ја врати територијата освоена од руските сили, објави портпаролката на британскиот премиер.

Џонсон го информирал Зеленски за најновата британска воена опрема што ќе пристигне во Украина во наредните денови и недели.

Како што истакна портпаролката на британскиот премиер, опремата вклучува 10 самоодни артилериски системи и муниција.

Видео на денот