Џо Бајден на 81 роденден во чест на традицијата помилува мисирки во пресрет на Денот на благодарноста

Џо Бајден / Фото EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Претседателот Џо Бајден поминува дел од својот 81-ви роденден почитувајќи ја традицијата на Белата куќа за помилување мисирки за Денот на благодарноста, пренесува Гласот на Америка.

Мисирките кои добиваат извршна милост на церемонијата во понеделник се именувани како Либерти и Бел.

Птиците стари 20 недели и 42 килограми беа изведени и одгледани за таа пригода во Вилмар, Минесота, од страна на мисиркината компанија Џени-О.

Церемонијата на помилување на мисирка го означува неофицијалниот почеток на празничната сезона во Вашингтон и тоа ќе биде особено напорен ден за Белата куќа.

Покрај прославувањето на роденденот на претседателот, Џил Бајден ја поздравува и испораката на 18 и пол метри високата Фрејзер елка од Северна Каролина како официјална елка во Белата куќа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот