ДИК ги објави официјалните резултати од изборите

Фото: Драган Митрески, Скопје 13.07.2020, ДИК

Државната изборна комисија на одржаната јавна седница ги објави конечните официјални резултати, од предвремените парламентарни избори кои беа одржани на 15 јули.

Според официјалните резултати, коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ – 327.408 гласа, односно 35,89 отсто и 46 освоени мандати, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ – 315.344 гласови или 34,57 проценти или  44 мандати.

Демократската унија на Албанците- ДУИ  освои 104.699 гласови или 11,48проценти, 15 мандати, коалиција Алијанса/Алтернатива  има 80.000 гласови или 8 проценти или 12 мандати, Левица – 30.426 гласови или 4,1 процент – 2 мандати, ДПА – 13.930 гласови или 1.53 отсто – 1 мандати.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот