Делови од Хрватска се развиени како Либан, други како Словенија

Шибеник, Хрватска/Фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Хрватска е нерамномерно развиена и високо централизирана земја. Загреб економски доминира во останатиот дел од земјата и животниот стандард е највисок во тој град. Нивото на економски развој, мерено преку остварениот годишен бруто-домашен производ (БДП) по жител, е три пати поголем од оној во најнеразвиената жупанија Вировитица-Подравина.

Економистот Иван Жилиќ ги спореди хрватските земји со слични земји во светот, т.е. најде држави споредливи со хрватските жупанија во однос на нивото на економски развој. Резултатите се интересни и отрезнувачки.

Загреб се мери со БДП по жител, општо мерило за економскиот стандард, на ниво на просекот на Словенија, покажуваат податоците за 2019. Најнеразвиената жупанија Вировитица-Подравска е на ниво на Либан. Оваа земја изминативе неколку години е во длабока економска криза, па податокот за ист степен на развој на жупанијата во Хрватска и таа земја е повеќе од алармантен. Во 2019 година, округот Сплит-Далмација беше на ниво на развој на Малезија, мерено според БДП по жител.

Тука завршува споредбата меѓу таа земја и таа земја, бидејќи Малезија има далеку помал удел во туризмот во БДП од Хрватска, а особено Сплитско-Далматинската жупанија, а економијата се заснова на извоз на електроника, особено чипови. Земјите Лика-Сењ и Загреб, исто така, имаат БДП по глава на жител споредлив со таа земја.

Дубровник-Неретва е слична на Панама во однос на БДП по глава на жител од 2019 година. Славонија на ниво на Кина, Меѓимурје на ниво на Турција Шибеничко-книнската жупанија е на ниво на Казахстан, објави Индекс.хр.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот