19 C
Скопје

Данил Медведев позитивен на корона, не игра во Монте Карло

Откако вчера беше позитивен на коронавирус, вториот светски рекетм Данил Медведев ќе го пропушти Мастерсот во Монте Карло. Ова го соопштија АТП и организаторот на Мастерсот во Монте Карло, а се огласи и рускиот тенисер.
– Разочаран сум дека нема да играм во Монте Карло. Мојот фокус сега е на опоравување од коронавирусот и сакам што побрзо да се вратам на терените – изјави Медведев.


Веднаш по позитивниот тест, Медведев е ставен во карантин и ќе биде под третман на медицинскиот тим на турнирот во Монте Карло и на АТП.
Неговото место во поединечна категорија ќе го зазеде еден од среќните губитниџи, додека во двојки Русинот ќе биде елиминиран.
Интересно е што позитивниот тест на Медведев највеќе го уплаши Рафаел Надал, кој само еден претходно заедно тренираше со Русинот.

 

Поврзани вести

Пуштени во продажба влезниците за ЕП 2022, навивајте за ракометарите за само 14 евра

Слободен печат

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Остави Коментар