Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Се планира да се отстрани меморијалниот камен пред куќата кој го негира фашизмот и веројатно ќе се премести во музеј.

Од куќата на Адолф Хитлер во Австрија ќе бидат отстранети сите нацистички одбележја за да престане да ги привлекува екстремистите, најави денеска министерот за внатрешни работи Карл Нехамер.

Куќата во градот Браунау ќе се преуреди во полициска станица, рече министерот.

„Полицијата е чувар на основните права и слободи“, истакна тој.

Трокатната куќа во центарот на Браунау ги привлекува неонацистите уште од 1950 година.

Министерството за внатрешни работи им наложи на историчарите и политолозите да го решат тој проблем.

„Исходот е неутрализација на целата локација“, рече вишиот инспектор во министерството Херман Фејнер.

За да се постигне тоа, архитектите на компанијата Марте.Марте одлучија суптилно да ги отстранат промените настанати во времето на нацистичката власт, кога приземјето попримило облик на тврдина и се преуредени покривите и прозорците.

Прочитајте и...  Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Се планира да се отстрани меморијалниот камен пред куќата кој го негира фашизмот и веројатно ќе се премести во музеј, рече Фејнер.

Германскиот диктатор Хитлер (1889. – 1945.) ги поминал првите месеци од животот во таа зграда која подоцна ја купи Националасоцијалистичката партија.

На крајот од Втората светска војна куќата им е вратена на приватните сопственици, а нејзините простории ги користеле за училиште и работилници за лица со инвалидитет.

Австрија во 2017 година одлучи да ја заплени зошто сопственичката не се согласила на договорот за начинот на користење на таа недвижност во иднина.

Редизајнот на куќата треба да заврши на почетокот на 2023 година.

Прочитај повеќе

Европска агенција за основни права: Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Слободен печат

Почина Жилиет Греко, икона на француската шансона

Слободен печат

Протест во Грција: Блокираа автопат во знак на револт за сместување на мигранти во локален хотел

Слободен печат

ММФ укажува: Години ќе бидат потребни за економска санација на последиците од ковид-19

Слободен печат

Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Слободен печат

Курц: Откажан годишниот бал во виенската опера поради ковид-19

Сашко Димовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на 2021 година

Слободен печат

Мицкоски: Бараме независен јавен обвинител и одговорност за незаконски прислушуваните разговори

Слободен печат

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат