Авиокомпаниите тријат раце – ќе има добар профит од посетите на ОИ во Париз и Европското првенство во фудбал

Германската авиокомпанија Луфтханза
Авиони на германската авиокомпанија Луфтханза / Фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Како што расте возбудата меѓу спортските следбеници пред Олимписките игри во Париз 2024 и УЕФА Евро 2024, авиокомпаниите како Дојче Луфтханза AГ и Ер Франс-KЛМ се подготвуваат стратешки да ги искористат овие големи спортски настани за да го зголемат својот профит.

Големите европски авиокомпании, и покрај пречките како што се штрајкови, стагнација на приходи и проблеми со резервации, одржуваат доза на оптимизам за иднината. Се очекува дека настаните како што се Олимписките игри и Еврокупот на УЕФА, кои се одржуваат во Франција и Германија, ќе придонесат за закрепнување на воздухопловната индустрија.

За Луфтханза, наредниот период ќе биде можеби поважен отколку за љубителите на фудбалот: цените на нејзините акции паднаа на прилично прифатливи нивоа за инвестирање, но инвеститорите го оценуваат приносот што можат да го очекуваат преку перформансите на компанијата и нејзините вредности.

И Ер Франс се подготвува за напорна летна сезона во пресрет на Олимпијадата во Париз во 2024 година. Со проценетите 15 милиони посетители, од кои најмалку два милиони се очекува да бидат од странство, Ер Франс го зголемува капацитетот на своите меѓународни летови на долги релации до девет проценти – вклучувајќи ги зголемените летови до Соединетите држави и дополнителните на нови рути.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот