Анкара: Турција нема да купува руски авиони

Турското Министерство за одбрана ја демантираше информацијата дека Анкара планира да купи руски ловци „Су-35″, информира Тасс.

Претходно весникот „Дејли Сабах” соопшти дека Анкара и Москва се блиску до договор за склучување спогодба за испорака на 36 авиони за Турција.

Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар вчера ја демантираше информацијата на весникот.

-Информацијата дека Турција ќе купи руски „Су-35″ не одговара на реалноста. Ние сме партнери во проектот (за создавање на американски ловци од петата генерација) „F-35″, вратете ни ги правата, изјави Акар за порталот Хаберлер.

Во меѓувреме, на 22 октомври Дмитриј Шугаев, шефот на руската Федерална служба за воено-техничка соработка, изјави дека  е прерано да се зборува за оддржување преговори за договор или испорака на „Су-35″ и „Су-57″ за Анкара.

Прочитајте и...  Стравот од коронавирусот се измеша со стравот од изборите

Тој, меѓутоа, забележа дека консултациите и натаму траат.

Расправата за тоа дека Анкара може да купи руски ловци се засили по посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на Москва, на 27 август. Тој пројави интерес за борбените авиони на дизејнерското биро „Сухој” за време на својата посета на аеро шоуто „MAKS-2019″, заедно со рускиот претседател Владимир Путин.

Портпаролот на Белата куќа, во писмена изјава од 17 јули, кажа дека одлуката на Анкара да купи руски системи за ПВО „С-400″ ја прави невозможна ситуацијата таа да продолжи да учествува во американската програма за создавање на „F-35″.

Турција планира да купи 100 авиони и да произведува дел од опремата, елементите и авиониката за новиот авион.

Прочитајте и...  САД воведоа рестрикции за уште 33 кинески компании

Прочитај повеќе

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат

Скопјани се иселија за викендот, ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат

Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

АПЕКС МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 40.000 евра на Универзитетската клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје

Малку беше ифтар, сега и Задушница ќе прави пуздер!

Слободен печат

Во поплави во Јемен загинаа најмалку 16 лица

Слободен печат