20 години од влезот на НАТО на Косово

Косово денеска ја прославува 20 годишнината од влезот на НАТО силите. По овој повод во Приштина веќе пристигнаа поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт, а се очекува да пристигне и поранешниот командант на НАТО силите во Европа, генералот Весли Кларк.

Влезот на силите на НАТО во Косово се случи по договор кој се потпиша во Куманово, меѓу српски официјални лица и претставниците на НАТО, предводени во тоа време од британксиот генерал Мајк Џексон.

Косовските медиуми потесетуваат дека со овој договор Србија беше принудена да ги повлече сите нејзини полициски и воени сили од Косово.

Прочитајте и...  Столеска: Сити, Метрополис и Клуб ФМ рамо до рамо со светските радија – само професионалци можат да создадат тим од професионалци (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција

Манчевски: Вонредната состојба завршува на 30 мај и потоа ќе се соочиме со еден вид безвластие

Слободен печат

Британска компанија која развива вакцина: Можеби ќе треба намерно да заразиме некои луѓе со ковид-19

Слободен печат

Кајакар ги пренесуваше во живо последните моменти од својот живот: Излезе на немирно море и не се врати (ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат

Полицајка од Куманово опомената за своето недолично однесување, возела со нозете кренати на волан (ВИДЕО)

Слободен печат