Заев: Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години (ВИДЕО)

На 15 јули ќе се спроведе гласање со целосна заштита, безбедни се сите мерки за заштита од КОВИД-19. На 15 јули е важно да се гласа, се носи голема одлука. Носиме одлука за сопствената иднина, за иднината на нашите најблиски, за иднината на нашата татковина. На овие избори одлучуваме дали ќе продолжиме да одиме напред или ќе се враќаме назад, истакна Зоран Заев, претседател на СДСМ во изјава за медиумите.

-Дали ќе растат платите и ќе се полнат џебовите на граѓаните, или ќе се полнат џебовите на луѓето на Груевски кои сега се нудат да ја водат државата. Дали ќе го прочистиме судството од корумпираните судии и обвинители или остатоците од заробената држава ќе ги спасуваат Камчев и Груевски, и сите други кои ја ограбија државата. Дали откако влеговме во НАТО ќе влеземе и во ЕУ или ќе им дозволиме на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да го поништуваат Договорот од Преспа и да не вратат во режим и изолација. Дали ќе се справиме и заштитиме од коронавирусот или ќе оставиме неодговорни луѓе опасни по здравјето да донесат хаос и паника- вели Заев.

Прочитајте и...  Продолжува потрагата по малолетникот кој исчезна во водите на Преспанско езеро

Да не мислиме дека работата е веќе завршена, истакна тој, секој од нас треба да преземе чекор и да учествува во големата одлука. Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години.

Државата ќе продолжи напред само ако вие така одлучите, само ако вие излезете на 15 јули и гласате на безбедни избори.

Денес, нема подобра и посигурна опција од СДСМ и Коалицијата „Можеме“.

Гласот за СДСМ е глас за сигурност, глас за да спречите влада на ВМРО-ДПМНЕ и нова опасност.

Да не ризикуваме, да не го даваме гласот за кој било кој би можел да коалицира со Мицкоски. Глас за ДУИ е глас за Мицкоски, глас за Мицкоски е глас за обнова на режим.

Прочитајте и...  Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Да гласаме за „Можеме“ да гласаме за најсигурната опција!

Почитувани граѓани,

Го бараме вашиот глас за нов, чист мандат. За да ги продолжиме добрите политики. За да продолжиме напред уште побрзо. Да не ја испуштиме шансата што заедно ја создадовме за оваа наша убава земја и за нашиот народ.

Се обврзуваме пред вас граѓаните, дека првата работа која ќе биде следниот период е реформата на правосудниот систем во државата.

Покажавме одлучност и патриотизам во решавањето на отворените прашања и во внесувањето на земјата во НАТО, со истата одлучност носиме правда и владеење на правото за сите преку прочистување на правосудството.

Продолжуваме и со грижата за јавното здравје. Денес, не сакаме ниту да замислиме како ќе изгледаше справувањето со КОВИД кризата ако ВМРО-ДПМНЕ ја водеше владата.

Прочитајте и...  Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Почитувани граѓани,

Во среда, на 15 јули да гласаме за бројот три, за коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ. Да продолжиме напред кон развој, кон интеграција, кон економски раст и повеќе пари за сите.

Излезете и на безбедни избори гласајте за број 3, напредокот да продолжи уште повеќе, да биде уште подобро за сите.

Прочитај повеќе

Трамп: Штетата на карантинот е поголема од неговата корист

Слободен печат

Прв месечен раст на буџетските приходи во јули од почетокот на КОВИД-19 кризата

Слободен печат

Грчкитe гранични премини ,,Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени за сообраќај

Слободен печат

Трагедија во Малезија: Момче исчезнало, па му ги пронашле остатоците во стомак на крокодил (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес во три групи

Слободен печат

Ужас во Шведска: Дванаесетгодишно девојче настрада при престрелка, ја погодил залутан куршум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Истражување: Италијанците со антитела за коронавирус шест пати повеќе од официјално заразените

Слободен печат

Слика со портрет на Македонец од 1726 година – најстар запис за населувањето на Македонците во Војводина

Миа Агенција

Регистрирани се 390 прекршоци за неносење маска

Слободен печат

Ураганот Исаја ја погоди Северна Каролина

Слободен печат

Д-р Андоновски: Маската задолжителна за деца над 10 години, треба да има задолжен човек на самиот влез во училиштата кој ќе мери температура

Слободен печат

Пецас денеска ќе ги соопшти промените во грчката влада

Слободен печат