Заев: Може Ел Чека е следниот премиер

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-коференција рече дека власта сака со новиот закон Специјалното јавно обивнителство да се врати во јавно-обвинителскиот систем, да остане финансиската независност и да има иднина.

-Користењето за незаконските преслушувани разговори заврши, СЈО ќе ја гони корупцијата во власта, односно кај претставниците на власта, со законот ќе се постави системот во борбата против корупцијата – рече Заев.

На прашање дали чувствува одговорност за објавување на разговор за убиството на Мартин Нешковски, кој се покажа дека не биле целосен, Заев рече дека е горд за тоа што го направил.

-Самото објавување на разговорите го бетонира тоа што е вината на власта дека сакале да сокријат убиство и да влијаат на процесот. Јавното обивнителство постапува по сите материјали, а не само по тоа што Заев го објавил. Разговорите се индиции, а врз основ на материјалните докази се носат одлуки и пресуди. Кога ги слушав разговорите ми доаѓаше прв да ја урнам оградата на владата, но не можев да го сторам тоа имав одговорност како лидер на опозицијата. Се однесувале како богови и си играле со човечки животи. Јас се гореам што има чест да обелоденам зло врз основ на кое се крена народот – рече Заев и по новинарски коментар дека сега истото мисли дека го прави Ел Чека, дополни дека може токму Ел Чека е следниот премиер на државата.

Прочитајте и...  Закрпени се дупките на улиците во Карпош

Прочитај повеќе

Пендаровски: Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител, после ја напушти

Слободен печат

Комплексната врска помеѓу загадувањето на воздухот и климатската криза

Слободен печат

Екстрадиран во САД синот на предводникот на најмоќниот наркокартел во Мексико

Слободен печат

Мета: Целта на владата на Рама е враќање на диктатурата

Слободен печат

СОЛИДАРНОСТ НА ДЕЛО: Украинска министерка ќе мине две недели во карантин со евакуираните од Вухан

Слободен печат

Следниот седумгодишен буџет на ЕУ ќе биде претставен вечерва

Слободен печат

Остави Коментар

единаесет − 10 =

Прочитај повеќе

Ердоган првпат го призна присуството на протурските сириски милитанти во Либија

Слободен печат

Потврден прв случај на коронавирус во Либан

Слободен печат

Димитров: Посетата на европратениците Чолош и Ќучик испраќа сигнал за поддршка за пристапните преговори со ЕУ

Слободен печат

Иселувањето ќе продолжи на 24 март

Слободен печат

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат

Села и Гаши ја официјализираа коалицијата под слоганот „Една држава за сите”

Слободен печат