Во Минск пристигнаа рускиот министер за одбрана и 300 падобранци

Во воената вежба „Словенско братство 2020″ во Белорусија учествуваат и 300 руски падобранци, а во Минск пристигна и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

И покрај тоа што Русија најави дека нема да се меша во внатрешните работи на Белорусија испрати 300 падобранци. Воената вежба почна на 14 септември, а рускиот претседател Владимир Путин тогаш изјави дека падобранците ќе се вратат во Русија по завршувањето на воената вежба.

Воената вежба се одржува кога секојдневно во Белорусија се одржуваат антивладини протести.

Во октомври во Белорусија треба да се одржат воени вежби со учество на Русија, Ерменија, Казахстан, Киргистан и Таџакистан.

Прочитајте и...  Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Прочитај повеќе

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Слободен печат

Властите на Португалија со порака до САД: Наша држава, наши правила

Слободен печат

Прва телевизиска дебата на Трамп и Бајден (ВИДЕО)

Слободен печат

Над милион Американци веќе гласаа на претседателските избори

Слободен печат

Пашинјан: Нема воено решение за конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат

Белоруски информативен портал кој ги снимаше протестите доби забрана за работа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СБ на ОН загрижен поради Нагорно Карабах, побара итен прекин на огнот

Слободен печат

Долниот дом на британскиот Парламент го одобри нацрт-законот за брегзит

Слободен печат

Гир: Земјава се движи во правилна насока, да се зголеми темпото во реформите за владеење на правото

Слободен печат

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција

Слободен печат

Последни подготовки пред стартот на онлајн учењето

Слободен печат

ЕУ бара од Турција да биде конструктивна во решавањето на спорот во источен Медитеранот

Слободен печат