Во Грција, Хрватска, Кипар и Австрија има најчисти плажи

Плажа во Атина, Грција / Фото: EPA-EFE/ALEXANDROS VLACHOS

Според најновиот годишен извештај за квалитетот на водата за капење, 85,4% од местата за капење во Европа ги исполнуваат најстрогите стандарди на Европската унија за „одличен“ квалитет во 2023 година.

96% од сите официјално идентификувани води за капење ги исполнуваат минималните стандарди за квалитет, а само 1,5% се класифицирани како „сиромашни“, објави Европската комисија, пренесува бугарскиот портал Новините.

Најголем дел од одличните води за капење е забележан во Грција, Хрватска, Кипар и Австрија. Во Белгија, Бугарија, Луксембург, Малта, Австрија и Романија, сите официјално идентификувани води за капење го исполнуваат барем минималниот стандард за квалитет во 2023 година.

Проценката, изработена од Европската агенција за животна средина (ЕЕА) во соработка со Комисијата, нагласува каде капачите можат да најдат безбедни места за пливање во Европа ова лето. Специфично е насочена кон безбедноста при капење преку следење на бактериите кои можат да предизвикаат болести кај луѓето, наместо општиот квалитет на водата.

Во извештајот се забележува дека во 2023 година, квалитетот на крајбрежните води е генерално подобар од внатрешните води. 89% од класифицираните крајбрежни области за капење се со одличен квалитет во споредба со нешто помалку од 79% од внатрешните води.

Покрај овогодинешниот извештај, ЕЕА објави и ажурирана интерактивна мапа и извештаи за земјата, како и податоци за имплементацијата на Директивата за води за капење од 2006 година.

На пример во Бугарија од околу 300 плажи долж целиот брег на Црното Море, само 22 добија сино знаме за сезоната 2024 – тоа е 6-7%, што е многу малку.

„Синото знаме е стандард, еколошка ознака, светска награда која се доделува на плажи кои исполнуваат сет еколошки барања, групирани во неколку категории“, коментираат експертите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот