За ТНТ, ВМРО-ДПМНЕ на суд, ВМРО-ДПМНЕ пред суд!

Таман се чини го подзаборавивме ВМРОВ-скиот начин на „догодио се народ“, ете ти „спонтан собир на граѓани“ пред судот како „подршка“ на обвинетите во случајот ТНТ или уривањето на „Космос“ на Фијат Цановски.

А всушност цел општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Гази Баба, сака да упадне во Судот.

Ова се нема случено од времето кога на чело на партијата беше Никола Груевски.

Се повампируваат ли старите методи на политички притисоци и физички напади на членовите на оваа партија врз сите институции, организации, здруженија, медиуми и незаивисни иницијативи кои и малку не се сложуваат или се против оваа партија, или член на партијата без разлика дали е на власт или во опозиција.

Прочитајте и...  „Никогаш кокаинска, секогаш Македонија!“

Можеби зад феноменот „граѓанско незадоволство“ на мала врата се враќа Груевски и груевизмот како во „добрите стари времиња“ кога на улиците се вадеше цела администрација и сите октроирани „владини-невладини“ организации како подршка на безгрешните одлуки на
Лидерот и на „партијата-држава“. Или кога заради „заштита на националните интереси“ се применуваа насилни методи од кои сите живеевме во страв, а државата стана ЗАРОБЕНА.

Или пак можеби сегашниот лидер на партијата почнува да ги применува истите методи кои некогашниот лидер му ги оставил во ука и аманет.

Но можеби овие луѓе не се негови? Тогаш чии се?

Но одговорноста е секако негова. За каква независност на судството тогаш говори сегашниот лидер на партијата Христијан Мицковски. За неависност од оваа власт, но не и од нивната?

Прочитајте и...  Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Ако ОВА раководството на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака правда за сите, тогаш подобро да ги остави неговите обвинети членови ВНАТРЕ во судовите во ред, а не НАДВОР пред судот во неред да навиваат за оние внатре.

Едно е сигурно, крвавиот четврток не е толку далеку да се заборави, за сега и секој навидум мал насилен инцидент да не потсетува на тие настани од 27 април.

Дали овие обиди за влез на партиски членови на судски процес (меѓу кои има и обвинети „шамари во центар“) или на провокации за тепачки на увид на ДУП на Трнодол, или спонтан граѓански испад на улица пред премиерот и градоначалникот, се само предигра за серија слични во текот на изборната кампања, или најава за нешто повеќе што би се случувало по изборите доколку ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт.

Прочитајте и...  Политичка кампања меѓу извршители и стечајни управници

Прочитај повеќе

СЕМЕЕН ТЕРАПЕВТ: Што да одговорите кога детето ќе постави незгодно прашање?

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим поради Задушница

Слободен печат

„Мојата година со Селинџер“ го отвора Берлинале

„Никогаш кокаинска, секогаш Македонија!“

Сашо Орданоски

Политичка кампања меѓу извршители и стечајни управници

Љубиша Николовски

Не треба да стравуваме за македонското потекло на ајварот (ИНФОГРАФИК)

Весна Дамчевска

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 20/12/2019 - 15:22 at 15:22

И ВМРО-ДПМНЕ зад суд.

Reply

Остави Коментар

пет × пет =

Прочитај повеќе

Се вжештува предизборната атмосфера: Ќе биде многу валкано, ама ќе може да се носи

Соња Христовска Угриновска

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Во оваа земја во САД 30 000 луѓе живеат во полигамијa, повеќе не е нелегално

Слободен печат

(АНКЕТА) Граѓаните се жалат: За пасош ми велат дека треба да чекам два месеци

Војислав Мојсовски

КОГА СЕ САКА СЕ МОЖЕ: Училиштето во Волково е пример за инклузија, таму сите деца се исти (ФОТО+ИНФОГРАФИК)

Соња Христовска Угриновска