7 C
Скопје

Владејачката коалиција во Италија остана без мнозинство, партијата на Матео Ренци излегува од Владата

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци вечерва соопшти дека ги повлекува министрите од неговата партија „Италија Вива” од Владата, која ја остава владејачката коалиција без мнозинство во Парламентот.

Неговата одлука, објавена на прес-конференција, ја втурнува Италија во политички хаос, додека земјата се обидува да ја сузбие пандемијата на коронавирусот.

Ренци претходно се закани дека неговата партија ќе излезе од Владата, незадоволен од плановите на премиерот Џузепе Конте за тоа како се трошат милијарди евра од Европската унија за помош на економијата.

Извор:МИА

Прочитајте и...  ЈКП Сарај: Не е точно дека некој краде опрема од езерото Треска

Поврзани вести

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Гувернерот на англиската Банка: Криптовалутите веројатно нема да потраат

Слободен печат

Поранешниот претседател на САД може да здивне: Врховниот суд отфрли две тужби против Трамп

Слободен печат

Остави Коментар