ВИДЕО: Групата „Ван Гог“ прослави 35 години со нов спот за песната „Какво дивно вече“

Групата „Ван Гог“ го одбележа 35-от роденден со реиздавањето на албумот „Море без обала“ од 2019 година, а за таа пригода ги израдуваа своите фанови со спот за песната „Каква прекрасна вечер“, што е воедно и четврти спот од тековен албум. Во режија на Дејан Сениќ, видеото е снимено во 2019 година на локациите во регионот кај Бар во Црна Гора, Скадарското езеро, во амбиент од недопрена природа. Преку приказната за цикличната природа на животот, членовите на групата Ван Гог се враќаат на некои места каде ги поминале летните одмори како деца.

Преку суптилна паралела, се прикажува врската помеѓу човекот и природата, но и нивната сличност. Како што природата, тивка и мирна, иако примарно моќна сила, се спротивставува на забот на времето, останувајќи во суштина иста, така и човекот во неговиот животен циклус, и покрај струењата и „брзината на возот“ што ги носи животот, на крајот се враќа на почетокот. Видеото внимателно го насликува поминувањето на времето со непрозаични и уметнички снимки, носејќи го својот печат во текот на целиот животен циклус, кој завршува, или можеби започнува повторно, со пронаоѓање на изгубеното дете во себе.

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ со фронтменот на Ван Гог, Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле

Режисерот Дејан Сениќ, кој го снимаше спотот за Ван Гог за прв пат, вели дека енергијата, расположението и атмосферата на снимањето биле феноменални, како и дека било огромно задоволство да се работи со Ѓуле, Србо и Гага:

“Со оглед на тоа што живеам покрај море, насловот на албумот „Море без обала“ ме инспирираше да смислам и го направам спотот. Некаде порано прочитав дека Ѓуле и Србо како деца ги поминувале своите летни одмори на море низ целиот барски регион и јас сакав да го оживеам нивното време поминато таму. Од сите песни од албумот, ја избрав „Колку прекрасна вечер“ затоа што во неа препознав волшебна, крајбрежна и во исто време безвременска атмосфера“.

Како што додава Сениќ, особено инспиративно било снимањето на децата, Теона и Ана, кои навистина се забавувале, па немало потреба од глума, но, како што вели, тие само ја одржувале својата вистинска, безгрижна детска енергија.

“Актерката Бранка Оташевиќ и басистот на групата Ван Гог, Драган Ивановиќ, играа љубовен средовечен пар и верно ги портретираа дадените емоции. Парот во доцниот живот го претставија Видосава и Саво Баранин, кој за жал не напушти пред скоро”, рече Сениќ.

Потсетуваме, со концеротот во Требиње на 11 јуни оваа година, бендот ја започна концертната турнеја после година и пол пауза, заради пандемијата. Со тоа беше најавена летната регионална концертна активност која продолжува на 25 јуни со концерт во Скопје.

Видео на денот