ВИДЕО | Грција: Чичко го призна убиството со штрафцигер на 11-годишната внука, роднините ќе го линчуваа

Убиецот и убиеното девојче во Грција/Фото: Скриншот

Грчката полиција денеска има потешкотии да го спроведе пред истражните органи убиецот на 11-годишната Василики која исчезна од областа Миртија во Пиргос, западен Пелопонез, по што е пронајдена мртва.

37-годишен маж, кој е роднина на детето, братучед на нејзиниот татко, го признал убиството. Малото девојче било пронајдено мртво на нива во областа Катарачи. Тоa се здобилo со убоди во срцето и слезината, кои, како што признал сторителот, ги нанел удирајќи го детето со шрафцигер.

Исчезнувањето на 11-годишното девојче го пријавил нејзиниот татко и бил Amber Alert. Службениците на поддирекцијата за безбедност Пиргос на снимката од безбедносните камери виделе дека 11-годишнoто девојче се качило во автомобилот на нејзиниот 37-годишен чичко и заедно ја напуштиле Миртија. Така, кога било пријавено исчезнувањето, мажот бил приведен и на распит го признал делото. Телото е пронајдено фрлено во трски, на 30 километри од домот на детето.

37-годишниот чичко бил донесен уште од утрото по анализата на видеата. На едно снимено непосредно пред исчезнувањето на 11-годишното девојче во неделата може да се види како го мие автомобилот во кој подоцна ќе влезе со убиецот, кој го извадил штрафцигерот и смртно ја прободел откако го одбила.

Тој и во 2017 година бил обвинет за силување малолетничка. Во 2020 година, според грчките медиуми, тој првостепено бил осуден од судот на Закинтос на затворска казна, но неговото барање за прекинување на извршувањето на казната било прифатено, додека случајот не се расправа во Апелациониот суд. Така, тој бил ослободен со рестриктивни услови, меѓу кои било и да се појави во полициската станица од неговото подрачје.

Со условна казна, 37-годишниот убиец никогаш не отишол во затвор.

Денеска обвинител требаше да пристигне во Полициската управа Илиа за да го гони 37-годишниот убиец на 11-годишното девојче во седиштето во Пиргос, по инциденти предизвика насобраната толпа и роднини пред судовите.

Гневните роднини на жртвата претходно се упатиле кон патролното возило во кое се наоѓал убиец кој го призна делото за да го линчуваат, додека полицијата се обидувала да ги избрка. Во крајна линија, поради инцидентите, трансферот на 37-годишникот не бил завршен, бидејќи е донесена одлука да се остави патролното возило од безбедносни причини.

И по заминувањето на патролното возило, ситуацијата на местото на настанот не се смири бидејќи инцидентите продолжија. Против него полицијата поднесе кривична пријава за убиство со умисла и обид за силување.

Од рано утрово имаше засилено полициско присуство во Судската палата, бидејќи се собраа роднините и соседите на 11-годишната девојка со нејзини фотографии во рацете, чекајќи го насилникот кој и го одзеде животот на несреќното девојче во таков грозоморен начин.

„Таму му се молам на Бога да плати на најлош начин. И јас имам деца, не би сакал да бидам во позиција на оваа мајка со болката што ја доживува“, изјави револтирана роднина на 11-годишното девојче.

„Неговата ќерка има 10 години, тој не размислуваше за тоа. Неговата сопруга наскоро ќе се породи“, велат другите роднини, повикувајќи на „казна никогаш не излезе од затвор“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот