Тече истрагата за малолетното девојче од Грција кое беше пронајдено мртво

фото: Катимерини

Единаесетгодишното девојче кое беше пријавено за исчезнато во неделата во западниот дел на Пелопонез е пронајдено мртво на нива. Таа се здобила со убодни рани во пределот на вратот,  пренесува „Катимерини“. 

Полицијата соопшти дека 37-годишен маж, кој е братучед на мајката на девојчето и кум на неа и нејзиниот сопруг, го признал нејзиното убиство. Тој рече дека ја избодел со шрафцигер, но полицијата допрва треба да го извади оружјето за убиство.

Тие рекоа дека во неделата вечерта мажот ја однел девојката во оддалечена област, каде што ја убил. CCTV го сними моментот кога девојката влезе во автомобилот со мажот.

Медиумите соопштија дека осомничениот бил осуден во 2007 година за силување на малолетничка. Државната телевизија ЕРТ соопшти дека додека бил осуден на девет години затвор, бил ослободен под услов двапати месечно да се јавува во неговата локална полициска станица.

11-годишното девојче било пријавено за исчезнато од нејзината мајка и издадено е килибарно предупредување дека се смета дека девојчето е во животна опасност.

За жал, безживотното тело на девојчето беше пронајдено денеска, а набрзо во полициска станица бил донесен и чичкото на детето, кој на рочиштето признал дека со својот автомобил го убил детето што го зел синоќа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот