6 C
Скопје

ВИДЕО | Драматично спасување во Русија: Седумгодишно дете извлечено од канџите на педофил по 52 дена поминати кај него

Во драматична акција руски специјалци спасија седумгодишно дете кое беше грабнато од страна на педофил кон крајот на септември додека се враќало од училиште.

По 52 дена детето е вратено кај родителите, а снимките покажуваат дека осомничениот педофил добро се забарикадирал во куќа во селото Макариха, источно од Москва, со појачана метална врата.

Спасувачката операција ја координирал Интерпол, откако службеник на безбедносна агенција во САД забележал корисник од темната мрежа кој бил потенцијално врзан со киднапирањето.

Детето чие име не се наведува, физички не е повредено, а осомничениот е 26-годишен жител на селото Макариха, а „Дејли Мејл“ објави дека во прашање е Дмитриј Копилов и дека е обвинет за сексуално злоставување на детето.

На снимката која ја објави руското МВР, се слуша како осомничениот на полицијата ѝ вели дека детето е во подрумот од куќата и си игра на компјутер.

Прочитајте и...  Филипче: Вирусот се смирува, но далеку сме од ситуација да кажеме дека може да здивнеме
Киднаперот и неговата жртва, седумгодшното момче/ Фото: Screenshot

Спасеното дете е најмладо од четирите деца во куќата во Горки. Киднаперот пак живеел на 20 километри од нивната куќа.

 

Поврзани вести

Шахпаска: Во Скопскиот регион регистрирани 283 жртви на семејно насилство

Слободен печат

Министерски состанок на Агендата на Западен Балкан за образование, обука, истражување и иновации

Слободен печат

Регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19, починаа 33 лица

Маријана Митровска

Анкета: Европејците се повеќе користат платежни картички

И.И.

СДСМ: Апсурдно е тврдењето дека ВМРО-ДПМНЕ немало ништо со амандманите

Слободен печат

Израелските пратеници го усвоија првичниот предлог за распуштање на Кнесетот, се поизвесни четвртите избори за две години

И.И.

Остави Коментар