ВИДЕО | Андоновиќ: Обвинение против Трамп – Политичка пресметка или кривично дело?

Фото Слободен печат

Големата порота на Менхетен поведе обвинение против Доналд Трамп по истрагата за премолчуваните пари платени на порно ѕвездата Сторми Даниелс, што го прави првиот поранешен американски претседател кој се соочи со кривична пријава и покрај тоа што најави дека повторно ќе се кандидира за Белата куќа.

Конкретните обвиненија сè уште не се познати бидејќи обвинението е запечатено. Си-ен-ен во четвртокот објави дека Трамп се соочува со повеќе од 30 точки поврзани со бизнис измама.

Трамп рече дека е „целосно невин“ и навести дека нема да се откаже од претседателската трка во 2024 година. Тој го обвини обвинителот Алвин Брег, демократ, дека се обидува да ги поткопа неговите шанси повторно да победи против демократскиот претседател Џо Бајден. „Ова е политички прогон и мешање во изборите на највисоко ниво во историјата“, рече тој во изјавата.

Настаните во основата на обвинението против Трамп во Њујорк – тајни плаќања на порно ѕвезда која тврди дека имала секс со него – се случија пред речиси седум години.

Но, секое потенцијално судење е најмалку повеќе од една година, велат правни експерти, зголемувајќи ја можноста поранешниот американски претседател да се соочи со поротата во судницата на Менхетен за време или дури и по претседателската кампања во 2024 година, додека се обидува да се врати во Белата куќа.

Големата порота гласаше да го обвини Трамп по неколку месеци сослушување докази за исплата на 130.000 долари на порно ѕвездата Сторми Даниелс во последните денови од кампањата во 2016. Парите биле наменети да го купат нејзиниот молк за сексуалната врска за која вели дека имале години пред тоа.

Правните аналитичари велат дека Трамп најверојатно ќе биде кривично гонет за фалсификување деловни досиеја под обвинение за прикривање на вистинската природа на плаќањата. Трамп го негираше тврдењето на Даниелс, а неговиот адвокат го обвини Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд, за изнуда.

.Трамп, првиот поранешен претседател на САД кој се соочи со кривична пријава, е водечки потенцијален ривал за републиканската номинација, покажуваат анкетите, вклучително и гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, кој се очекува да се кандидира за Белата куќа.

Во првите три квартали од 2022 година, на просечниот криминален случај во Менхетен му требаа повеќе од 900 дена за да помине од обвинение до судска пресуда, според Стејт Департментот за казненоправни служби – а случајот на Трамп е далеку од типичен.

Тоа би можело да го потисне секое судење на денот на изборите во ноември 2024 година, иако обидот на новоизбраниот претседател или претседателот по државни обвиненија ќе влезе во непознати правни води. Доколку биде избран, тој нема да има овластување да се помилува.

Случајот Њујорк е еден од неколкуте фокусирани на Трамп, вклучително и истрага за мешање во изборите во Џорџија и две федерални истраги за неговата улога во нападот на Капитол на САД на 6 јануари 2021 година, во кој беа вклучени неговите поддржувачи кои се обидоа да ги поништат изборите резултати во ноември 2020 година, каде што беше поразен. Друга истрага се однесува на неговото задржување на доверливи документи откако тој ја напушти Белата куќа.

Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, го критикуваше обвинението против Доналд Трамп и вети дека државата нема да помогне во неговото испорачување на правдата, иако извештаите сугерираат дека поранешниот претседател планира доброволно да им се предаде на властите во Њујорк.

ДеСантис, кој се очекува да го предизвика Трамп за републиканската претседателска номинација подоцна оваа година, претходно имаше изјавено дека на никаков начин нема да се меша во обвинението за Трамп и тогаш поддржувачите на поранешниот претседател го обвинија за нелојалност.

Одлуката на републиканскиот гувернер да го критикува обвинението на Трамп го вброи меѓу големиот број други републиканци кои застанаа на страната на Трамп.

„Користењето на правниот систем за постигнување политички цели го врти владеењето на правото наопаку. Тоа е неамерикански“, напиша ДеСантис на Твитер, пренесе Политико.

„Окружниот обвинител на Менхетен, кој е поддржан од Сорос, постојано го заобиколуваше законот за да ја намали бројката на кривични дела и со тоа да го оправда своето недолично однесување. Меѓутоа, сега тој го проширува законот за да таргетира политички противник. Флорида нема да помогне во барањето за испорачување со оглед на сомнителните околностите поврзани со овој обвинител на Менхетен, поддржан од Сорос, и заради неговата политичка агенда“, додаде Де Сантис.

Според законот на Флорида, гувернерот може да интервенира во случајот доколку се оспори испорачувањето. Меѓутоа, адвокатите на Трамп навестија дека Трамп ќе се предаде.

Со големо внимание се очекуваше ставот на ДеСантис за обвинението, бидејќи во последните неколку недели тој влезе во серија вербални конфликти со поранешниот американски претседател.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот