Уапсени Тајванци кои воделе операции за трговија со луѓе во Словенија и Хрватска

Акцијата е спроведена во соработка со Специјалното јавно обвинителство, а криминалната група дејствувала и на териториите на Словенија и на Хрватска.

Во повеќе црногорски градови полицијата утрово уапси повеќе од 50 Тајванци осомничени за трговија со луѓе и за измама, објавија црногорските медиуми.

Уапсени се и организаторите на групата. Тие биле сместени на повеќе локации во изнајмени вили и вршеле измама преку интернет од Црна Гора во Кина и Тајван. Организаторите и групата се здобиле со незаконска имотна корист од повеќе стотици илјади евра.

Акцијата е спроведена во соработка со Специјалното јавно обвинителство, а криминалната група дејствувала и на териториите на Словенија и на Хрватска.

За полесно да се реализира, акцијата е спроведена во соработка со тајванската полиција која испрати голем број службеници во Црна Гора.

Прочитајте и...  Позитивниот дух посилен од Ковид-19: Докторка од Куманово секој ден ја опишува борбата со вирусот

Прочитај повеќе

Заразените со коронавирусот сместени во карантинот на Белградскиот саем ќе штрајкуваат со глад

Слободен печат

Швајцарската Влада ги прошири овластувања за да ги принуди компаниите да произведуваат повеќе лекови

Слободен печат

Шпанците повеќе не купуваат тоалетна хартија: Сега панично се фрлија на овие производи, карантинот им ги смени навиките (ВИДЕО)

Слободен печат

Изминатото деноноќие починаа шест лица во Грција, нови 99 се заболени од коронавирусот

Слободен печат

Парични казни за угостители кои среде епидемија послужувале гости во нивните објекти

Слободен печат

Комерцијална банка со понуда за кредитните картички за правни лица, можност за грејс период од шест месеци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Обвиненија против единаесет лица во Делчево

Слободен печат

ЕУ планира помош за Западен Балкан: Короната ја стави на тест европската солидарност

Слободен печат

Венко Филипче најави дека нашите пациенти со Ковид 19, ќе се лекуваат со крвна плазма од излекуваните!

Мирослава Бурнс

Уште една жртва од коронавирус во Албанија, бројката се искачи на 17

Слободен печат

Претседателот на Романија апелира граѓаните да не се враќаат во татковината за Велигден

Слободен печат

Грците преку СМС и мејл ќе добиваат рецепти од лекарите

МИА Агенција