Трамп планира санкции против оние му продаваат оружје на Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да издаде извршна наредба што ќе му овозможи да воведе санкции на САД против секој што ќе го прекрши ембаргото за продажба на конвенционално оружје на Иран. Тоа го најавија за американски медиуми четири извори запознати со тоа прашање.

Извори, кои сакаа да останат анонимни, изјавија се очекуваат извршна наредба во наредните денови со што ќе му се овозможи на претседателот да ги казни прекршителите со секундарните санкции, забранувајќи им пристап до американскиот пазар.

Белата куќа не одговори веднаш на барањето за коментар.

Непосредна причина за акцијата на САД е скоро истекување на ембаргото на ОН за оружје за Иран и предупредување до странските актери (американските субјекти веќе се забранети за таква трговија) ​​дека доколку купат или продадат оружје на Иран, ќе се соочат со санкции на САД.

Прочитајте и...  Втор напад на Израел врз Сирија за седум дена: База во јужниот дел на Дамаск како мета на проектилите

Според нуклеарниот договор меѓу Иран и шест големи сили од 2015 година – Велика Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД – ембаргото на ОН за конвенционалното оружје треба да истече на 18 октомври, непосредно пред изборите во САД на 3 ноември.

САД, кои се откажаа нуклеарниот договор во мај 2018 година, велат дека започнале продолжување на сите санкции на ОН против Иран, вклучително и ембарго за оружје, кое би стапило на сила во 20 часот в сабота навечер или во 00:00 часот според Гринич в недела.

Поврзани вести

Лисица ги изненади скопјани 

Илинка Иљоска

Затвореник измачувал и убил педофил, сакал и да го изеде. Пред судијата рекол дека убаво си поминал

И.И.

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Илинка Иљоска

Расфрлени кондоми и 80 луѓе без маски: Полицајци упаднаа на забава во Њујорк, сфатија дека прекинале оргии

Слободен печат

ВИДЕО: Австралија во шок откако тинејџер беше онесвестен од обезбедување бидејќи не носел маска

СП.

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Остави Коментар