Трамп најави: Борбени тенкови ќе се движат по улиците на Вашингтон! - Слободен печат

Трамп најави: Борбени тенкови ќе се движат по улиците на Вашингтон!

По повод утрешниот Ден на независноста на САД, 4 јули, американскиот претседател Доналд Трамп најави дека во центарот на Вашингтон ќе бидат претставени борбени тенкови.

Станува збор за тенкови „М1 абрамс“ и „бредли“. АП наведува дека два тенка „абрамс“ и уште четири воени возила пристигнуваат со товарен воз во Вашингтон и моментално се под контрола на воената полиција.

За време на парадата на 4 јули, планиран е огномет, како и прелет на авионите на „Ер Форс ван“ што ги користат претседателите и поморските ескадрили.

За разлика од претходните претседатели, Трамп планира да одржи говор кај споменикот на Линколн.

Прочитајте и...  Чадиковски: Без силна МРТВ ќе нема медиумски реформи

Прочитај повеќе

ИНТЕРАКТИВНА КАРТА: Тука може да го следите ширењето на коронавирусот од час во час

Слободен Печат

Инстаграм е сѐ пополуарен: Смартфоните во Србија се користат сѐ повеќе

Слободен Печат

Преживеаните од Аушвиц ги раскажаа горчливите искуства

Слободен печат

Средба Пендаровски – Додик: Не е фер што Македонија не доби датум за почеток на преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Дескоска: Со ВМРО-ДПМНЕ на јавна дебата не можете никогаш да го предвидите однесувањето

Слободен печат

Пекинг стана град на духови, улиците се празни заради корона вирусот (Галерија)

Слободен печат

Остави Коментар

thirteen − 4 =

Прочитај повеќе

Термална камера ги лови патниците со температура, тие без симптоми слободно може да го шират вирусот

Мими Шушлеска Петкова

СЗО оцени дена заканата од корона вирусот е „висока“ на меѓународно ниво

Слободен печат

Царовска: Владата има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и вистината за Холокаустот

Слободен печат

Запрена операцијата за спасување по земјотресот во Турција

Слободен Печат

Кацарска: Згрозена сум од изјавата на Стефанова

Слободен печат

Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Слободен печат