20 C
Скопје

Tag : услови

Вести Македонија

Катастрофални услови и никаква хигиена во мртовечницата во охридската болница „Св. Еразмо“ (ФОТО)

Слободен печат
На социјалните мрежи се појавија фотографии од Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св.Еразмо“ во Охрид,  на кои може да се забележат катастрофалните услови кои...
Вести Економија

Банките воведоа построги услови за добивање кредит во еврозоната

Слободен печат
Во еврозоната, банките ги зајакнаа условите за кредити за компаниите и граѓаните, покажаа кварталните резултати од истражувањето на Европската централна банка (ЕЦБ). Во периодот од...
Вести Економија

Со грант преку проектот МСИП подобри услови за учење за 1.400 деца во Чаир

Слободен печат
Со грант средства преку Проектот за подобрување на општинските услуги – МСИП извршена е реконструкција на кровот на основното училиште „Рајко Жинзифов” во општина Чаир,...
Вести Економија

Владата одби да даде дозвола за „Иловица“

Слободен печат
Министерството за економија на денешната седница на Владата на Република Северна Македонија информираше дека се исполнети законските услови за донесување на решение за одбивање на...
Вести Економија

Заев и Анѓушев се пофалија пред германските бизнисмени (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменикот претседателот во Владата на РСМ задолжен за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, денеска на...
Вести Економија

Од утре стартува дигиталната царина

МИА Агенција
Дигиталниот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) стартува од ноќеска на полноќ. СОЦДАД е систем кој е во ранг на најсовремените системи...
Вести Економија

Проектот „Купи куќа, купи стан“ со нови пониски камати

Слободен печат
Граѓаните отсега можат да аплицираат за новите и подобрени услови за субвенциониран станбен кредит. Со објава на законските измени во Службен весник стапуваат на сила...