Tag : плата

Вести Економија

Доколку има средства ќе ја продолжиме поддршката од 14.500 денари по вработен

Слободен печат
Владата ќе се обиде да изнајде решение за да им излезе во пресрет на стопанските комори кои од неа побарале продолжување на мерката помош од...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Сара Џесика Паркер заврши на суд – Нејзината работничка ја обвини дека е лоша газдарица!

Слободен печат
Хедер Холт од актерката бара да и се исплати платата, како и камата и парична казна… Поранешната работничка вработена во продавницата за чевли на Сара...
Вести Економија

До 5, односно до 7 јуни, трае аплицирањето за финансиска поддршка за исплата на плата за мај

МИА Агенција
До 5-ти, односно до 7-ми јуни, трае аплицирањето за финансиска поддршка за исплата на плата за месец мај 2020 година, за субвенционирање на 50 отсто...
Вести Економија

УЈП: Работодавачите до 7. јуни да поднесат барања за поддршка за мајската плата

Слободен печат
Работодавачите од денеска па до 7 јуни треба да поднесат барања за финансиска поддршка за исплата на плата за мај 2020 година, а до 5 јуни за...
Вести Економија

Мартовската плата пораснала за 7,4 проценти во споредба со лани

Слободен печат
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година изнесувала 26.422 денари што во однос на истиот месец лани е зголемување за 7,4 отсто....
Вести Ви Препорачуваме Економија

Законска одредба најавена како мерка направи хаос: Граѓани што останале без работа бараат половина плата од државата, но нема за сите

Повикувајќи се на мерка 4 од вториот економски пакет, граѓаните што останале без работа во време на корона-кризата побарале преку Агенцијата за вработување да добиваат...
Вести Економија

Ангеловска: Субвенциите ќе ги стимулираат компаниите да вратат дел од отпуштените работници

Слободен печат
Измените на владината Уредба за користење на субвенции за исплата на плата во приватниот сектор треба да резултира со враќање на дел од веќе отпуштените...
Вести Свет

Најбогатиот Индиец нема да зема плата додека неговата компанија не се избори со финансиските проблеми

Слободен печат
Најбогатиот Индиец, Мукеш Амбани најави дека нема да ја зема својата месечна плата се додека неговата компанија „Ријаланс индастриз” – конгломерат кој се занимава со...
Вести Македонија Слајдер

Исплата на надоместок на плата по основ на професионално заболување во висина од 100 отсто за здравствените работници

Слободен печат
Надоместокот на плата за професионално заболување ќе биде 100 осто, истакна денес директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев. -Имајќи предвид дека станува збор...
Вести Македонија Слајдер

ФЗО: Во процедура сме, на лекарите со Ковид 19 ќе им биде исплатена 100 проценти од платата

Мирослава Бурнс
Лекарите со Ковид 19 ќе добиваат 100 проценти плата и болеста ќе им биде третирана како професионално а не како обично заболување. Од Фондот за...