Ердоган назначи нов министер за финансии, ќе ја спасува лирата и земјата од растечката инфлација

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го назначи Нуредин Небати за нов министер за трезор и финансии, откако досегашниот министер Лутфи Елван поднесе оставка од таа функција поради падот на националната валута, лирата на рекордно ниско ниво. Одлуката за назначувањето на Небати, кој беше заменик министер за финансии, е објавена во Службен весник, во која …

Ердоган назначи нов министер за финансии, ќе ја спасува лирата и земјата од растечката инфлација Read More »