Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Словачкиот премиер Игор Матович денеска најави дека повторно ќе се воведе вонредна состојба во текот на неделата поради раст на бројот на заразени луѓе со новиот коронавирус.

– Ситуацијата е исклучително сериозна и мислам дека треба да донесеме темелни и смели одлуки, истакна Матович по состанкот со Кризниот штаб.

Најверојатно Владата в среда ќе прогласи вонредна состојба, вторпат од почетокот на пандемијата со Ковид-19.

Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Се предлага сите спортски, културни и верски настани да бидат забранети од 1 октомври, а венчавките и погребите ќе бидат дозволени само ако присутните докажат дека се негативни на новиот коронавирус. Угостителските објекти да работат до 22 часот, да се почитува физичката дистанца од два метра и да биде задолжително носењето маски.

Прочитајте и...  Силен земјотрес од 7,5 степени ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Во Словачка со население од 5,4 милиони луѓе има 9.343 инфидирани лица од почетокот на епидемијата и 44 смртни случаи. На 25 септември беа регистрирани рекордни 552 позитивни случаи на дневно ниво.

Поврзани вести

Инцидент во Србија: Фрлена бомба врз полициска станица во Србобран, нема повредени

Сашко Димовски

ВИДЕО: Панична реакција на премиерката на Исланд, среде интервју стресе земјотрес

Слободен печат

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар