9 C
Скопје

Шведска со мерки за скратена работа на угостителските објекти за да го спречи новиот бран 

Шведската влада соопшти дека ќе го скрати работното време на рестораните, баровите и кафичите, како и дека ќе го ограничи бројот на луѓе во продажните објекти за да се успори пандемијата. 

„Не е време за опуштање. Можеме да го избегнеме третиот бран ако држиме достанца“, изјави премиерот Стефан Ловен за агенцијата Ројтерс.

Ширењето на корона вирусот во Шведска се забрза минатата недела, а Агенцијата за здравје предупреди на можен трет бран.

 

Прочитајте и...  Автобус излетал од патот кај Демир Хисар – нема повредени патници

Поврзани вести

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Остави Коментар