Шеиците до Мбапе: Еве ти 74 милиони евра, а после си слободен играч!

Интересни вести доаѓаат од Франција, Килијан Мбапе останува во ПСЖ и уште малку ќе остане верен на париските „светци“

Еден од најдобрите светски фудбалери би требало да остане дел од „старо-новиот“ шампион на Франција, но под малку необични услови.

Веќе долг период Реал Мадрид го посакува неговиот потпис, но ПСЖ е подготвен за двојно зголемување на платата на својот фудбалер, но не и да му го продолжи договорот!

Неговиот важечки договор трае до јуни 2022 година и доколку потпише нов, тој ќе има ист „рок на траење“.

Платата ќе биде двојно зголемена и би изнесувала околу 37 милиони евра по сезона. Тоа што шеиците нудат до францускиот репрезентативец е идентична плата со онаа која ја има и Нејмар, но воедно да остане до крајот на договорот и лето 2022 година и после тоа ќе може да го напушти клубот како слободен играч.

Прочитајте и...  Обамејанг откри зашто ја одби Барселона и остана во Арсенал

Тоа значи дека ПСЖ е подготвен уште сега да му плати 74 милиони евра, така шампионите нема размислуваат многу околу него до крајот на сезоната 2021/22, но исто така би се откажале и од големо обесштетување кое сигурно би можеле да го добијат кога по нормален пат би го продале Французинот.

„Л`Екип“ пренесува дека двете страни постигнаа таков договор, што би значело дека „кралевите“ од „Бернабеу“ ќе мора да почека уште неколку години.

Медиумите во Франција информираат дека играчот и натаму ужива во својата држава и дека моментно нема преголема желба да го напушти парискиот клуб.

Прочитај повеќе

Сензација на „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ со „полесен“ пат до финалето!

Слободен печат

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат