Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Ова во споредба со изминатиот ден претставува намалување на бројот на ново заразените, имајќи во предвид дека вчера имаше 70 ново заболени.

Во последните 24 часа словенечките здравствени власти потврдиле 52 нови случаи на лица заразени со новиот коронавирус, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Ова во споредба со изминатиот ден претставува намалување на бројот на ново заразените, имајќи во предвид дека вчера имаше 70 ново заболени.

Со последните случаи, вкупниот број на заразени со Ковид-19  во Словенија изнесува 684.

Од сите заразени хоспитализирани се 90 пациенти, а само 25 се во одделенијата за интензивна нега.

Портпаролот на Владата, Јелко Кацин на редовната прес конференција објави дека пациентите кои се на интензивна нега се ставени на апарати за вештачко дишење и дека нема нови починати лица како последица на Ковид-19.

Прочитајте и...  Европска поддршка за македонскиот филм – професионално усовршување на младите и афирмираните филмски работници

Прочитај повеќе

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат