Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Поголема група демонстранти веднаш тргнала кон театарот и го нападнале театарот, по што Макрон беше евакуиран.

Француските власти го приведоа новинарот Таха Бухафс бидејќи на социјалните мрежи ја откри локацијата на претседателот Емануел Макрон додека тој беше во театар во Париз.

Поголема група демонстранти веднаш тргнала кон театарот и го нападнале театарот, по што Макрон беше евакуиран.

-Се наоѓам во театарот „Буфе ду Норд“. Три реда зад претседателот на Франција. Тука има и деностранти и ги повикуваат останатите да дојдат. Подготовките се во тек, вечерва ќе има случувања, напишал Бухафс.

Во последните неколку недели во Франција секојднено има протести против пензиската реформа која ја предложи Макрон. Некои од протестите станаа и насилни.

Прочитајте и...  Пет тони канабис со потелко од Мароко запленети во регионот на Париз

Прочитај повеќе

Независен синдикат за образование и наука: Почетната плата на просветните работници е под републичкиот просек

Слободен печат

Мицкоски: Се забавував кога зборував со господинот Зоран Заев

Слободен печат

Катар го потврди првиот случај на коронавирус

Слободен печат

Борисов: Не постои закана од нов миграциски бран за Бугарија

Слободен печат

Пациентката која утрово се јави на Инфективна нема коронавирус

Слободен печат

Граѓанско Демократската Унија заедно со Движењето на Слободни граѓани ја објавија коалицијата за претстојните избори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Двојно зголемен буџет и нови шест лекови за пациентите со ретки боелсти

Слободен печат

Заев: Со успешни политики ја кренавме економијата и ја поставивме на стабилни и реални основи

Слободен печат

Дезинфекција и генерално чистење во тетовските училишта

Слободен печат

Димковски: Има заинтерсирана компанија од Турција за новата реколта тутун

Слободен печат

Димковски: Откупот на тутунот заврши, постигната е досега најголема просечна откупна цена

Слободен печат

Социолозите бараат да се сменат учебниците: Веќе не ги задоволуваат образовните потреби и барања

Слободен печат