Претеравте со пилинг на кожата? Еве што може да направите потоа - Слободен печат

Претеравте со пилинг на кожата? Еве што може да направите потоа

Многу жени обожаваат да користат пилинг на лицето и во делот на вратот и деколтето бидејќи дава чувство на мазност, но и на беспрекорна чистина.

Затоа и е лесно да се претера со неговата употреба, без разлика дали се работи за механички или хемиски пилинг.

Козметичарите предупредуваат дека површинскиот слој има и заштитна улога, па ако премногу триете или ако пречесто правите пилинг, го оштетувате и тој слој. Поради тоа кожата е црвена, исушена и иритирана. Дополнително ситуацијата ја влошуваат и одредени тоници и серуми кои се богати со витамин Ц и ретинол.

Ако се случи оштетување на кожата поради претеран пилинг, треба една недела да одморите од козметичките производи кои довеле до тоа, а наместо нив, да користите производи врз база на масла и вода.

Прочитајте и...  Зошто луѓето патуваат? Шест причини веднаш да почнете со пакување!

Употребувајте средства за интензивна нега на чувствителна кожа уште две недели, пред да се вратите на редовната нега.

Прочитај повеќе

Домот на Пабло Ескобар: Луксузен хотел со бурно минато (ФОТО)

Слободен печат

Девојка со несекојдневна убавина го освојува модниот свет! (ФОТО)

Слободен печат

Хороскопски знаци на кои им е судена вечна љубов!

Слободен печат

Зошто луѓето патуваат? Шест причини веднаш да почнете со пакување!

Слободен печат

Стивен Кинг со тешки обвиненија: Доделувањето на Оскарите е местенка!

Слободен печат

Кинси Волански во полуголо издание му оддаде почит на Коби Брајант (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

eight + 12 =

Прочитај повеќе

Се оженила за актерка, а „тешка е“ 450 милиони долари. Елен Деџенерис има страшно минато!

Слободен печат

„Ме кријат ПОЛОВИНА ВЕК за да избегнат СКАНДАЛ“ – Овој човек тврди дека е ВОНБРАЧНО ДЕТЕ на принцот Чарлс и Камила Паркер (ФОТО)

Слободен печат

Ирина Шајк: Чувствував дека сум заробена во погрешно тело

Слободен печат

КОНЕЧНО СЛОБОДНИ! Нема да верувате какви ограничувања имале Хари и Меган, а сега се ослободени од нив!

Слободен печат

17 години има забрана: Цеца Ражнатовиќ непожелна на листата на ЦИА – се води како терорист! (ФОТО)

Слободен печат

Откриена содржината на емотивното писмо на принцезата Дајана: Ја претчувствувала судбината на помладиот син?

Слободен печат