ОДЛУЧИЛА ДА ЖИВЕЕ како да е во 1950 година, цело време МУ УГОДУВА на сопругот - Слободен печат

ОДЛУЧИЛА ДА ЖИВЕЕ како да е во 1950 година, цело време МУ УГОДУВА на сопругот

Катрина Холт (30) навидум е обична млада жена, но секој кој ги попознава нејзините навики, ставови и начин на живот може за кратко време да види дека воопшто не е обична.

Имено, таа одлучила дека повеќе би сакала да живее во минатото отколку во сегашноста, па затоа откако се омажила дала отказ и за да може да се грижи само за својот сопруг.

Денот го поминува во готвење, пеглање, чистење и грижата за домот, а во слободно време и вежба и шие, затоа што тешко може да најде фустани од 50-тите кои се практично главната облека на нејзината гардероба.

-Сега конечно живеам онака како што секогаш сакав, ова е мојот живот од соништата, а мојот сопруг го дели мојот став – вели младата сопруга, додавајќи дека грижата за нејзиниот сопруг вклучува многу работа,  еден тон јадења што треба да се подготват, садови да се измијат и алиштата да се испеглаат. Сепак, таа постојано истакнува колку ужива во тоа и вели дека нејзиниот сопруг не ја зема здраво за готово, туку повеќе цени сè што прави за него, особено затоа што тој пораснал помагајќи и на мајка си во домашни работи.

-Мислам дека на сите мажи им требаа  права жените, барем малку да ги разгали – вели оваа сопруга, која целосно ја прифати улогата на традиционална домаќинка од 50-тите години и носи исклучиво фустани од тоа време.

Катрина, исто така, го декорила својот дом со мебел од 1940 година и  вели дека се чувствува како родена во погрешно време.

Како и сè друго во нејзиниот живот, и вежбањето не е класично – затоа што прави гроздобер вежби.

Катрина станува секое утро во 6:30 часот за да му ја среди облеката на сопругот како и да му подготви појадокот и ручек за на работа. После тоа, таа почнува да прави алишта и пеглање, пред да почне да подготвува вечера.

Пред само една година, денот на Катрина изгледаше потполно различно и повеќе како деновите на другите млади жени и сопруги. Додека не се омажи за инженер, Катрина работела сметководство во голема компанија, но по венчавката решила да се повлече за да може да биде домаќинка на тоа како беа жените во 50-тите години на минатиот век.

Катрина започнува да подготвува вечера до околу 16 часот, а најмногу готви рецепти од минатиот век.

-Кога Ларс доаѓа дома, тој сака сам да го обеси палтото, што не ми пречи. Читав во книга од 1950 година дека жената не треба да се навредува ако мажот сака да си го обеси палтото, тоа не значи дека таа е лоша домаќинка”, потенцира Катарина.

Откако сопругот ќе влезе дома таа го послужува со чаша вода, а откако ќе вечераат му нуди чинија закуски, сирење, сувото овошје или оревите.

-После вечерата, играме табла или игри како„ Скрабл“ или гледаме стари ТВ серии како„ I Love Lucy “ или „The Donna Reed Show “. Понекогаш читаме, а сакам да читам готвачи од 1950 година, списанија за убавина и за шиење – вели младата жена.

Таа не е заинтересирана за модерна музика, туку сака да слуша класична музика или Френк Синатра и Дорис Деј на грамофонот.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Креаторката Кокев за Атиџе: Таквите жени не се трансформираат, може ние да се трансформираме учејќи од неа

Слободен печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 16 =

Прочитај повеќе

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Палави слонови: Избегале од циркус за да си играат во снегот (ВИДЕО)

Слободен печат

Бизарната љубов на Салвадор Дали и Гала: Таа го направи и го уништи! (ФОТО)

Слободен печат

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција