Норвешка одобри за време на коронакризата црквите да се користат за погреби на атеисти

На локалните жупаниски совети им е наложено да одобрат користење цркви за нерелигиски погреби, се вели во соопштението.

Норвешките лутерански бискупи денеска одобрија црквите да се користат и за граѓански погреби за време на кризата предизвикана од епидемијата на коронавирус. Бискупите велат дека тоа е порака на солидарност со другите верски заедници.

– Норвешката црква е важна институција во општеството. Сакаме секого да поддржиме во кризно време, изјави Атле Сомерфелдт, претседател на бискупската конференција на Норвешката црква.

На локалните жупаниски совети им е наложено да одобрат користење цркви за нерелигиски погреби, се вели во соопштението.

Согласно мерките за сузбивање на ширењето на коронавирусот, одржувањето миси е запрено од средината на март.

Прочитајте и...  Во Украина се уапсени Македонец, Србин и Црногорец по обид за убиство (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Чулев најтешко го доживувал моментот кога одредени колеги од Владата и од МВР ја злоупотребувале полицијата за остварување на „одредени политички цели“

Бојана Нојиќ

Димески: МТСП не постапува по барањето за упис на легитимен претседател на Синдикатот на работниците за сообраќај и врски

Слободен печат

Песимистички прогнози за француската економија во вториот квартал

Слободен печат

Силно невреме во Грција: Една жена загина, регистрирани над 1600 молњи

Слободен печат

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат

Претседателката на ЕК денеска ќе го претстави планот за економско опоравување

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакција на МO на изјавата на Ковачки: Додека вистинските експерти ја внесоа државата во НАТО, “експертот” знае само да плука и лаже

Слободен печат

„Повеќето светски лидери“ го користат лекот на Трамп против коронавирусот

Слободен печат

Бектеши: Угостителските објекти со тераси може да отворат утре, работно време до 20 часот

Слободен печат

ДКСК бара да се спроведе Законот за дивоградби на крајбрежјето на Охридското езеро

Слободен печат

Бектеши: Најдоцна до утре уредба за платежните картички, а се спрема и уредба за издавање на ваучерите

Слободен печат

Понуда за туристи која не се одбива: Ќе ви платиме половина од патните трошоци, само дојдете!

Слободен печат