Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Градежен работник во американската сојузна држава Масачусетс почина од нездрава навика – секојдневно јадење на гумени бонбони.

„Би-Би-Си“ пишува дека 54 годишен неименуван маж јадел по една и пол ќесичка од црн засладувач, поконкретно горчливи гумени бонбони што обично имаат црна боја.

Лекарите на починатото момче во магазинот „Њу Ингланд Џурнал оф Медисин“ соопштија дека починал од преголема конзумирана количина на глициризинска киселина што се наоѓа во засладувачот.

Доктор Елазер и Л. Еделман изјави дека студиите покажале оти глициризинската киселина може да предизвика хипертензија, хипокалемија, метаболичка алкалоза, затајување на бубрезите и фатална аритмија.

Прочитајте и...  ФОТО: Тешка сообраќајка на Истра, пијан возач усмрти жена

Поврзани вести

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Истражување: Повеќето граѓани сметаат дека општинските служби и инспекторите зависат од волјата на градоначалниците

Слободен печат

Левица поднесе Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Слободен печат

Рекет-2 одложен, Боки-13 во болница – кога ќе оздрави никој не знае

Горан Наумовски

Хоти за скандалот од 2.7 милиони евра: Измамниците ќе излезат на површина како стаорци кога ќе останат без вода

Илинка Иљоска

Мајка ја шокираше Италија: Дознала дека бебето има ковид-19 па го напуштила

Слободен печат

Остави Коментар