Мирот ниту на повидок, Украина и Русија ги разменија телата на над 120 загинати војници

Русија полиција / Фото / Sputnik / Profimedia

Украина и Русија ги разменија телата на повеќе од 120 загинати војници, јави ДПА, повикувајќи се на официјални извори од двете страни.

Украина ги прими телата на 99 загинати војници, објави денеска на својот профил на Телеграм Координативниот штаб за прашања на воени затвореници во Киев. Од нив, 77 се убиени во Доњецк, 20 во Запорожје и двајца во регионот Харков.

Русија, пак, ги прими телата на 23 војници, објави руска информативна страница, цитирајќи го пратеникот на Државната дума Шамсаил Саралиев.

Украина повеќе од две години се бори против руската инвазија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот