Милијардерот-педофил подведувал и личности од политичкиот џетсет

Џефри Епстајн, милијардер и сопственик на инвестициски фонд, обвинет за педофилија и злоставување малолетни лица, изврши самоубиство, јави „Ен-Би-Си” повикувајќи се на три официјални лица запознати со случајот, а во меѓувреме се открија нови детали од судењето на поранешниот член на њујоршкиот џетсет.

Се наведува дека Епстајн бил најден обесен во Казнено-поправниот центар Метрополитен во Менхетн. Неговото тело било најдено во безживотна состојба утрово во 7:30 часот по локално време.

Епстајн претходно беше ставен под засилен надзор поради самоубиствени тенденции откако на 23 јули беше најден онесвестен на подот од неговата ќелија со модрици на вратот.

Инаку, во дел од најново достапните документи од судењето, од околу 2. 000 страници се дознава дека тужители го обвинија него и негови соработници за подведување малолетна девојка, во документите позната како Вирџинија Робертс Гуфри, на полови односи со личности од високиот бизнис и политика.

Прочитајте и...  Д-р Данаиловски: Не е време за отворање на училиштата, децата под 14 години два пати повеќе го пренесуваат вирусот

Како што дознава „Ен-Би-Си”, Гуфри, сега на возраст од 36 години, имала полови односи со поранешниот гувернер на сојузната држава Њу Мексико, Бил Ричардсон, и со поранешниот сенатор на Мејн, Џорџ Мичел.

Епстајн и неговата соработничка од Велика Британија, Џизлејн Максвел, ја принудиле Гуфри на сексуални односи и со такви лица како агентот од агенција за модели, Жан Лук Брунел, менаџерот со финансии, Глен Дубин и Марвин Мински, починат професор од Масачусетски институт за технологија (МИТ).

Според документите, списокот на лица е долг и во него фигурираат еден „министер за надворешни работи” и „добро познат премиер”.

Кортни Вајлд е друга жртва, од долгиот список на тужители, која синоќа имаше обраќање пред судот.

Прочитајте и...  Ситуацијата во Косово не се подобрува: Нови 245 позитивни случаи, 13 лица починаа

Поранешниот гувернер на Њу Мексико и сенаторот од Мејн веднаш ги демантираа изнесените тврдења.

Инаку, Епстајн беше уапсен од полицијата во Њујорк на почетокот на јули. Обвиненијата за злоставување и продажба на малолетни лица за сексуални услуги ја разбрануваа јавноста во САД, пред се поради врските на милијардерот со високопоставени лица како американските претседатели, поранешниот Бил Клинтон и актуелниот Доналд Трамп, или принцот Ендрју од Британија, син на кралицата Елизабет.

Како принцот, така и Клинтон и Трамп, сите демантираат дека имале блиски познанства со Епстајн и се дружеле со него, иако архивите откриваат фотографии и видео снимки што го потврдуваат спротивното.

Тој се товареше за организација на простититуција кои датираат и 19 години наназад. Од 2000 година наваму милијардерот наводно организирал сеанси со масажи во своите раскошни домови на Менхетн и во Палм Бич, Флорида и наводно имал полови односи со девојчиња на возраст и до 13 години.

Прочитајте и...  Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина на домашна адреса (ВИДЕО)

Извесно беше дека милијардерот во 2008 година се изјаснил за виновен по обвиненија подведување малолетни лица и организирање проституција. Иако за тежината на делото обвинетиот тогаш требало да биде осуден и на доживотна казна затвор, Епстајн, со помош на високо платени адвокати издејствувал договор со тогашните обвинители, и бил осуден на 13 месеци.

Дополнетото обвинение укажа дека таа одлука била незаконска. Државниот обвинител од Флорида со кој Епстајн тогаш се договорил е Александар Акоста, до неодамна државен секретар за труд во Администрацијата на Трамп, кој поради скандалот и реакции од демократите, во јули даде оставка.

Прочитај повеќе

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Слободен печат

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, ќе ја води конститутивната седница

Слободен печат