Мицотакис: Договорот од Преспа не може еднострано да се поништи

За најважните проблеми и прашања во 10 различни области, поставени од 10 новинари акредитирани во 10 грчки министерства говореше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во синоќешното интервјуто за грчката телевизија Алфа.

Новинарката која следи надворешна политика, од Мицотакис побара став во однос на Договорот од Преспа, a лидерот на најголемата опозициска партија и веројатен иден премиер на Грција, рече дека овој договор не може еднострано да се поништи.

-Мојата процена е дека еден меѓународен договор, ратификуван од грчкиот Парламент не се поништува еднострано. Ако го прочитате договорот, самиот договор не остава простор за еднострано поништување. Затоа бев многу искрен со грчкиот народ во Парламентот и сите пратеници ги поставив пред нивната одговорност. Им реков внимавајте што правите бидејќи овој договор, ако се ратификува, многу тешко ќе се смени во иднина. За жал договорот беше ратификуван, рече Мицотакис и додаде дека сега, тие се повикани да ги „соберат остатоците”, односно како што рече „стотици бизниси во Северна Грција што го носат името Македонија или ја користат придавката „македонско/а/и” се чувствуваат незаштитени”.

Прочитајте и...  Муфтијата Фетаху: Ковид -19 не е игра, туку сериозна и тешка болест

Мицотакис уште еднаш ја спомена нивната намера да спроведат голема меѓународна кампања за „вистинската грчка Македонија”.

-Сега веќе имаме една Северна Македонија, која има Македонци признаени од договорот, кои говорат македонски јазик и ја имаме грчката Македонија, а еден граѓанин од странство со право се чувствува збунето. Ќе научи граѓанинот од странство дека кога говориме за Македонија, првата работа што му доаѓа на памет е грчката Македонија, нашата класична култура –  рече лидерот на Нова демократија.

Мицотакис го повтори и неговиот став дека зад Договорот од Преспа се крие некаква замена, а ова негово тврдење го поткрепи со дел објавен во книгата „Последниот блеф” посветена на случувањата од 2015, на две новинарки – дописнички од Брисел, Елени Варвициоти и Викториа Дендрину.

Прочитајте и...  Благ пораст на новозаразени со коронавирусот во Австрија

-Го имав слушнато тоа, но овој пат е регистрирано и морам да го поставам во јавниот дијалог. Во книгата на Дендрину и Варвициоти пишува дека господинот Јункер во 2015 му рекол на господинот Ципрас „ние ќе ти помогнеме сега во економијата, но сакаме да ни го решиш скопското прашање”. Тоа е официјално запишано во една многу сериозна книга. Го кажува господинот Јункер, не слушнав никој до денес да го демантира ова и остава основани меѓу алудирање дека господинот Ципрас доби нешто во замена за Договорот од Преспа – изјавил Мицотакис.

Во делот посветен на надворешната политика и Договорот од Преспа во интервјуто за ТВ Алфа, лидерот на Нова демократија истакна дека „историјата напиша дека Костас Карамнлис рече „не” во Букурешт, заканувајќи се со вето, онаму каде што Алексис Ципрас рече „да”, додавајќи дека уште пет грчки премиери во минатото не се согласиле со договор што „на соседи им отстапува македонски јазик и македонска националност”.

Прочитајте и...  Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Претседателот на Нова демократија, во синоќешното интервју, освен за надворешната политика одговараше на прашања поврзани со економијата, здравството, судството, националната одбрана, образованието итн.

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат