-1 C
Скопје

Мицкоски на протестот пред Собрание: Вистинско време е  Европа да му даде на овој народ иднина без никакви уцени и условувања

Денеска имаме држава, ама немаме слобода. Тврдината што ја правеа револуционерите, СДСМ ја руши парче по парче, порача од пред Собрание лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Протестот со автомобили ќе продолжи од Скопје до Штип преку автопатот Гоце Делчев, а во Штип ќе заврши пред Учителската школа каде своевремено учителствувале Гоце Делчев и Дамјан Груев.

– Македонија мора да отпочне преговори со ЕУ час поскоро, тоа е нашата единствена иднина. ВМРО беше создадено за таа европска иднина. Македонија даде илјадници жртви против фашизмот и комунизмот. Македонија е браникот во кој се бранеше Европа од мигрантските бранови. Македонија дала и секогаш дава за Европа. Вистинско време е  и Европа да му даде на овој народ иднина без никакви уцени и условувања – рече Мицкоски.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Мицкоски за утре најави блокади пред Влада и МНР

Тој се обрати и кон соседна Бугарија.

– Увререн сум дека и вас не ви требаат понижени соседи. Со мафијашка структура на власта на Заев не можете да се договорите, зашто тој го менува мислењето  по неколкупати на ден – рече Мицкоски.

Лидерот на опозицијата во својот говор се осврна и на Гоце Делчев и македонскиот јазик.

– Доколку навистина биде признаено и прифатено дека Гоце Делчев е роден во Македонија, и тој е Бугарин по нација, а македонскиот јазик е признаен како дел од бугарскиот и тоа Заев го преточи во одлука. Таа одлука веднаш ќе ја поништитем кога ќе дојдеме на власт и ВМРО-ДПМНЕ никогаш во иднина нема да ја почитува – рече Мицкоски.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Андоновиќ: Дипломатско ,,топло ладно” меѓу Белград и Подгорица во пресрет на новата црногорска влада

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

ВИДЕО: ФБИ и ФДА на готовс против ковид-19 профитерите

И.И.

Судијата Иван Џолев избран за претседател на Судско-медиумскиот совет

Слободен печат

МЗ: На новинарите не им е забрането да снимаат во здравствените институции

Слободен печат

Во Јужна Кореја поради птичји грип усмртени околу 400 илјади живина

Слободен печат

Остави Коментар