Матичните „стручни“ за повеќе пари, но за хронична терапија пак мора кај специјалист

Пред 10 дена Фондот за здравствено осигурување и Министерството за здравство информираа дека капитацијата на матичните лекари се зголемува за 15 отсто, а со тоа лекарите ќе добијат поголеми надлежности во лекувањето на пациентите во насока на тоа дека специјалистите ќе ги дијагностицираат заболувањата, а матичните потоа ќе го водат пациентот.

Во јавноста ова беше протолкувано како олеснување на процедурата за добивање терапија, односно создавање на можност матичните лекари да ја препишуваат терапијата за која сега хроничните болни на одреден период мора да одат кај специјалист. Oд ФЗО и од ресорното министерство објаснуваат дека тоа треба да се случи на крајот од реформата, но процесот е долготраен и засега единствена промена е што на сметката на матичните секој месец легнуваат повеќе пари.

Пациентка споделува искуство во кое на есен добива алергија поради која значително и се влошува здравствената состојба и тоа се повторува речиси секоја година во ист период поради што и е потреба терапија која не може да ја препише матичниот лекар, туку мора да оди на специјалист.

– Секоја година е истото, дијагнозата е поставена, знаеме што ми помага, но матичниот не може да ми го препише лекот без мислење од специјалист. И кога ќе ги добијам симптомите, матичниот ми дава упат за специјалист во кој пишува дека му треба мислење за терапија и потоа чекам слободен термин, а состојбата ми се влошува, бидејќи немам терапија. И кога ќе отидам на специјалист прегледот е ист како и кај матичниот, ништо повеќе од тоа. И што се случува, се малтретирам без никаква потреба, ми станува полошо, па треба да примам поголеми дози од терапијата за да се стабилизирам и фаќам термин за некој пациент кој му треба дијагноза. Навистина нема никакво оправдување за сето ова. Да можев ќе си го купував лекот приватно и нема да ги поминувам овие лавиринти – раскажува Весна Д. од Скопје.

Прочитајте и...  Чулев: Полицијата е подготвена за спроведување мирни, фер, демократски избори

Слично искуство има и друга пациентка која боледува од алергиска астма. И таа еднаш годишно мора да оди на контрола кај пулмолог за да може матичниот да и ја дава терапијата. Но за да стигне до пулмологот мора прво да оди на интернист.

– Најмногу ми пречи што двапати мора да чекам мој термин, еднаш за кај интернист, а потоа за кај пулмолог. Кога прашувам зошто е ова комплицирање ми објасуваат дека морало да се следи состојбата. Мојата состојба е хронична, болеста нема да ми се излечи и нели следењето може да го прави матичниот, а на специјалист да ме праќа ако се појави некоја промена со која тој не може да се справи. Матичните како писари станаа, само препишуваат рецепти и упати, не лекуваат – раскажува Радмила П.

Прочитајте и...  Д-р Стојанов: Се повеќе млади луѓе ни заболуваат - Со кластери е полесно, но сега веќе е излезено надвор и може секој да заболи

Од Фондот за здравствено осигурување велат дека и покрај зголемување на капитацијата начинот на пропишување лекови на рецепт на матичните лекари треба да е согласно одредбите од Правилникот за содржина и начин на остварување на права и обврски од задолжително здравствено осигурување.

Во член 52 од тој правилник е наведено и дека:

„За лековите на рецепт од Листата на лекови на товар на Фондот кои се пропишуваат по препорака на лекар специјалист/субспецијалист од соодветна медицинска специјалност или лекарски конзилиум од соодветна клиника, односно болница, препораката важи до денот на извршениот контролен преглед, но не подолго од една година од денот на издавање на препораката. За било какви промени Фондот навремено ќе ја информира и стручната фела како и јавноста“, се вели во одговорот од ФЗО.

Прочитајте и...  Жител на Куманово низ главни улици си ја шета свињата (ФОТО+ВИДЕО)

Од Министерството за здравство пак објаснуваат дека станува збор за реформа која во моментов е на пошироки консултации и стручни дебати.

„Работни групи на експертско ниво интензивно работат на подготовка и ревизија на протоколите за хронични заболувања (хипертензија, дијабетес мелитус, астма и ХОББ и хипотиреоза). Тоа значи дека интенцијата е лекарите од примарно здравство да следат и да препишуваат терапија на хронични болни што досега не можеа да го прават. Со ова, матичните лекари ќе може да пружат подобри услуги, ќе се избегне праќањето кон секундарното и терциерното здравство, а ќе се зајакне улогата на матичните лекари. Со оглед дека станува збор за реформа во почетна фаза, засега останува тоа дека специјалистот препишува терапија, а како прв чекор би било продолжување на рокот на важност на специјалистичкиот упат“, се вели во одговорот од ресорното министерство.

Прочитај повеќе

Заев: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Слободен печат

Филипче: Болницата во Кавадарци пример за одговорно работење (ФОТО)

Слободен печат

Болсонаро го одобри законот за задолжително носење маска на јавни места

Слободен печат

Изработен прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што сè спаѓа во домашни производи

Слободен печат

Северна Кореја ги отфрли надежите за продолжување на преговорите со САД

Слободен печат

Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Слободен печат

Вице Заев: Објавените разговори се рекла-кажала лаги од трети лица

Слободен печат

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Слободен печат

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Слободен печат

Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Слободен печат

Во Црна Гора се одложуваат молитвите, литиите и другите собири на СПЦ

Слободен печат