5 C
Скопје

Силен пробив на ковид-19 на Нефрологија: Заболени девет лекари, осум медицински сестри, лаборант, психолог и тројца болничари

На Клиниката за нефрологија има девет лекари, осум медицински сестри, по еден лаборант и психолог и тројца болничари кои во моментот се заразени со ковид-19, информираат од Министерството за здравство (МЗ). Меѓу заразените и директорката на Клиниката, Ирена Бушлетиќ.

Изворот за заразата, како што посочуваат од МЗ, сè уште не е конкретизиран со оглед на тоа што во моментоt се спроведуваат епидемиолошките анкети.

Работата на Клиниката се одвива регуларно и тековните обврски се завршуваат од вработените кои го надополнуваат отсуството на оние кои се заразени или се наоѓаат во изолација, потенцираат од Министерството за здравство.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Полицијата нападната со камења и шишиња, возврати со шок бомба

Поврзани вести

ВИДЕО | Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Слободен печат

Саудиска Арабија демантира дека одобрила убиство на Кашоги

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ прашува: Дали Мијалков за два месеци ќе биде на слобода, тоа ли е договорот со Заев?

Слободен печат

Левица очекува стручно мислење од Венецијанска комисија околу вметнувањето на етничка припадност во личните карти

Слободен печат

Заев и Филипче: Системски пристап на грижа за луѓето со ретки болести и повеќе достапни лекови

Слободен печат

Дури 89 проценти повеќе умрени лани во однос на последниот квартал од 2019

Слободен печат

Остави Коментар