Колумбија со одговор за воените вежби на Венецуела: Нашите вооружени сили се во состојба на воена готовност

Колумбиските вооружени сили се во состојба на воена готовност како одговор на венецуелските воени вежби на границата меѓу двете држави што Богота ги смета за отворена закана. Тоа го изјави колумбискиот генерал Луис Наваро.

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро нареди воени вежби долж границата, како одговор на, како што рече, колумбиските планови за агресија против Венецуела.

– Бевме отворено загрозени – изјави генерал Наваро пред медиумите, известувајќи дека колумбиските вооружени сили се во состојба на готовност.

Мадуро ја обвини Колумбија дека подготвува напади откако колумбискиот претседател Иван Дуке рече дека социјалистичкиот водач ги брани членовите на бунтовничката Армија на национално ослободување и на членови на ФАРК, кои неодамна ја продолжија вооружената борба.

Прочитајте и...  Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет − 15 =

Прочитај повеќе

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат