Колку калории трошат домашните работи: Не ви е потребно напорно вежбање, само перење, пеглање и чистење!

Ако ги засукате ракавите можете да потрошите исто толку калории како напорно да вежбате. Можеби бришењето прашина и миењето садови не ви се некои од омилените работи што сакате да ги правите, но една студија покажа дека со вршење на некои домашни работи неделно можете да потрошите повеќе од 2000 калории.

Во продолжение погледнете колку калории можете да потрошите извршувајќи некои домашни работи.

15 минути бришење прашина – ќе изгубите 25 калории
30 минути чистење на подот – ќе изгубите 145 калории, како да сте трчале 15 минути.
30 минути работа во градината – ќе изгубите 213 калории, како да сте возеле велосипед 45 минути.
15 минути миење садови – ќе изгубите 560 калории, како да сте пливале 2.500 метри.
60 минути бришење прозорци – ќе изгубите 334 калории, како да сте направиле 40 склекови.
60 минути косење трева – ќе изгубите 325 калории, како да имате 20 минути тренинг со висок интензитет.
1,5 часа пеглање – ќе изгубите 210 калории, како да тренирате 60 минути зумба.
30 минути – чистење со правосмукалка – ќе изгубите 90 калории, како да тренирате кикбокс 15 минути.
15 минути – местење на креветот ќе изгубите 65 калории, како брзо да сте оделе 1,5 километри.

Прочитајте и...  Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Прочитај повеќе

„Каде ќе оди женава облечена како папагал“? Фановите ја подбраа Џеј Ло, а им пречи и мрсната коса! (ФОТО)

Васко Спасоски

Еднодневно издание на Д Фестивал во Дојран

Слободен печат

Софија Милошевиќ остро возврати на нападите на Инстаграм: Сите сме различни и во тоа лежи убавината на светот!

Слободен печат

Не е лесно да ја импресионирате свекрвата: Обидете се со Свекрвина торта

Слободен печат

9 соби, 16 бањи и шипки за стриптиз! Погледнете ја новата палата на Меган и Хари вредна 14,6 милиони долари (ФОТО)

Слободен печат

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат