Колку калории трошат домашните работи: Не ви е потребно напорно вежбање, само перење, пеглање и чистење! - Слободен печат

Колку калории трошат домашните работи: Не ви е потребно напорно вежбање, само перење, пеглање и чистење!

Ако ги засукате ракавите можете да потрошите исто толку калории како напорно да вежбате. Можеби бришењето прашина и миењето садови не ви се некои од омилените работи што сакате да ги правите, но една студија покажа дека со вршење на некои домашни работи неделно можете да потрошите повеќе од 2000 калории.

Во продолжение погледнете колку калории можете да потрошите извршувајќи некои домашни работи.

15 минути бришење прашина – ќе изгубите 25 калории
30 минути чистење на подот – ќе изгубите 145 калории, како да сте трчале 15 минути.
30 минути работа во градината – ќе изгубите 213 калории, како да сте возеле велосипед 45 минути.
15 минути миење садови – ќе изгубите 560 калории, како да сте пливале 2.500 метри.
60 минути бришење прозорци – ќе изгубите 334 калории, како да сте направиле 40 склекови.
60 минути косење трева – ќе изгубите 325 калории, како да имате 20 минути тренинг со висок интензитет.
1,5 часа пеглање – ќе изгубите 210 калории, како да тренирате 60 минути зумба.
30 минути – чистење со правосмукалка – ќе изгубите 90 калории, како да тренирате кикбокс 15 минути.
15 минути – местење на креветот ќе изгубите 65 калории, како брзо да сте оделе 1,5 километри.

Прочитај повеќе

Згодната Џорџина покажа како се танцува – Роналдо е вистински среќник! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со женска рака: Поезија од Марта Маркоска

Слободен печат

За дами од 20 до 50 години: Ако сте вака облечени, изгледате феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Сензуална музика од филмови за возрасни од седумдесеттите години која треба да ја слушнете и денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Славниот готвач ја оставил 30 години помладата љубовница, а таа сега му покажала што пропушта

Слободен печат

Со овој тип мажи оргазмите се најдобри!

Слободен печат

Остави Коментар

twelve − 7 =

Прочитај повеќе

Наши миленици: Марко, уличар со господски манири

Слободен печат

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат

Бурниот живот на Вознијацки: Се сликаше гола за магазин, а Роналдо ја „ќари“ со скап автомобил (ФОТО)

Слободен печат

Диетите се „аут“, за витка линија ви треба ОВОЈ КОНЦЕПТ!

Слободен печат

Наташа Беквалац итно хоспитализирана: На познатата пејачка ѝ се слошило!

Слободен печат

Ова езеро е прогласено за најубаво во светот  

Слободен печат