Киев: Успешен напад врз руската воздухопловна база на Крим

Гори воена база на Крим / Фото: Not supplied / WillWest News / Profimedia

Украинската служба за безбедност и морнарицата во текот на ноќта извршија напад врз воздухопловната база Саки на Крим, нанесувајќи им „сериозна штета“ на руските војници, според извор од украинската разузнавачка служба.

Во исто време, руската војска објави дека уништила 19 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море, но не соопшти детали за евентуални жртви или штети.

Во текот на ноќта, руските сили за противвоздушна одбрана соборија две беспилотни летала кои беа насочени кон постројки за гориво и енергетски постројки во централниот руски регион Ориол, објави гувернерот Андреј Кличко на Телеграм

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот